Korona: súboj, ktorý vyhrá len spolupráca

Keď sa ľudia na prelome rokov rozprávali o tom, čo nás tento rok čaká, hovorili o voľbách, veľkých rekonštrukciách a investíciách. Prešlo niekoľko týždňov a riešime to, aby ľudia nepreliezali ploty do uzamknutých areálov školských ihrísk, nosili rúška, aby v obchodoch rešpektovali čas určený pre seniorov a nechodili po vonku, ak to nie je nevyhnutné.

Mysleli sme si, že našimi najväčšími problémami sú výtlky na cestách, odhŕňanie snehu alebo kosenie. Dnes ľudia na celom Slovensku riešia to, či si udržia prácu, ako zvládnu to, že deti nechodia do školy, ale učia sa doma, alebo to, ako pomôcť tým, ktorí nikoho nemajú.

Smutné prvenstvo

Rozhodnutie bratislavského župana Juraja Drobu, ktorý v prvú marcovú nedeľu oznámil zatvorenie všetkých stredných škôl, sa mnohým zdalo predčasné. Keď sa k nemu v pondelok doobeda pridali aj starostovia všetkých mestských častí a bratislavský primátor Matúš Vallo, zvyšok Slovenska tvrdil, že Bratislavčania preháňajú. Keď sa ale zároveň s týmto oznámením objavila informácia o pozitívne testovanej učiteľke z ružinovskej škôlky, odrazu bol problém skutočný. Hneď na druhý deň médiami prebehla informácia o kolapse jednej z predajkýň na trhovisku Miletičova. V tej chvíli mestská časť rozhodla o jej zatvorení.

Zaskočená krajina

Štátne hmotné rezervy, ktoré by v takejto situácii mali otvoriť sklady a zabezpečiť rúška pre všetkých zamestnancov v prvej línii – od lekárov, cez policajtov, sociálnych pracovníkov až po vodičov MHD – však žiadne zásoby nemali. Mesto a mestské časti tak museli z večera do rána zháňať rúška, ktoré sa stali úzkoprofilovým tovarom a ich ceny stúpli až niekoľkonásobne. Ak by však napríklad šoféri MHD nedostali rúška, státisíce ľudí by sa v ten deň nikam nedostali.

Hovorilo sa – vymením rúško za dvojizbový byt. Dnes to už znie prehnane, ale začiatkom marca to takto nejako vyzeralo. Dnes už bežný človek nemá problém zohnať rúška v lekárňach a množstvo ľudí ich šije aj doma. Práve títo ľudia, ktorí trávili celé hodiny za šijacími strojmi, však v začiatkoch pomohli množstvu iných, aby mohli bezpečne chodiť na verejnosť.

Linka pre seniorov

Hneď v prvých dňoch miestny úrad oblepil celú mestskú časť plagátmi, ktoré popisovali inštrukcie ako sa chrániť pred nakazením. Zatvorili sa detské ihriská, zamkli areály a opáskovali hracie prvky. Po celom Ružinove je dnes rozmiestnených viac ako dvesto tabuliek, ktoré boli vyrobené vďaka spolupráci s organizátormi kampane #ZOSTANDOMA a ktoré upozorňujú na nosenie rúšok a zodpovedné správanie v tomto náročnom čase.

V čase uzávierky tohto čísla Ružinovského echa už viac ako týždeň fungovala aj infolinka pre seniorov 0917 100 700, na ktorej sa môžu dozvedieť, ako im v tomto období môže mestská časť pomôcť. Zároveň miestny úrad spustil aj registráciu dobrovoľníkov v rámci projektu #RuzinovSiPomaha (www.ruzinovsipomaha.sk). Podmienkou je vek od 18 do 60 rokov a bezúhonnosť a pomôcť sa dá pri množstve činností od venčenia psov, cez roznos jedla až po lepenie plagátov. Plagáty, ktoré seniorov informujú o všetkých dôležitých telefónnych číslach, a o možnosti stať sa dobrovoľníkom, v týchto dňoch lepili naše učiteľky a učitelia spolu s ďalšími ochotnými Ružinovčanmi po vchodoch v celej mestskej časti.

Rúška pre seniorov

Symbolom posledných týždňov sa stali rúška. Nemá ich dostatok štát, nemajú ich dostatok nemocnice ani policajti alebo hasiči, a mestská časť nemá šancu zabezpečiť ich dostatok pre všetkých obyvateľov. Vďaka tomu, že mestské časti a magistrát od vypuknutia tejto krízy veľmi úzko spolupracujú, a vďaka podpore súkromných firiem, sa Ružinovu podarilo poskytnúť ich aspoň tým najviac ohrozeným skupinám ako dôchodcom v našich domovoch seniorov, terénnym pracovníčkam, zamestnancom prvého kontaktu a policajtom.

Takmer tisíc rúšok Ružinov rozniesol najohrozenejšej skupine. Nasledovalo 2 a pol tisíca rúšok pre obyvateľov nad 85 rokov, potom viac ako 5-tisíc pre obyvateľov vo veku 75 až 84 rokov a v najbližších dňoch taxikári rovnako ako doteraz, teda do schránky, doručia rúška takmer 11-tisíc obyvateľom vo veku 65 – 74 rokov. To všetko vďaka spolupráci s desiatkami učiteľov a učiteliek z našich škôlok a škôl, ktorí jednu po jednej zabalili 20-tisíc rúšok, a s taxislužbou Hopin, ktorá ich rozvážala na 20-tisíc adries.

Prognózy odborníkov

Ružinov je štvrtá najväčšia obec na Slovensku a je väčší ako väčšina krajských miest. Reálne tu žije takmer stotisíc obyvateľov a z nich je 21.500 v seniorskom veku. Ak by boli prijaté prísnejšie pravidlá a nemohli by vychádzať z domu, budú potrebovať pomoc s takými základnými aktivitami ako sú nákupy, v niektorých prípadoch dovoz jedla, venčenie psa alebo nákup liekov.

Ak k tejto skupine pripočítame ľudí, ktorí by sa mohli ocitnúť v karanténe, dostaneme sa k obrovskému číslu. Odhady odborníkov ministerstva zdravotníctva hovoria, že celkovo sa môže nakaziť 10 až 40 percent populácie. Aj napriek tomu, že vo väčšine prípadov má ochorenie ľahší priebeh, nemožno ho podceňovať a treba rešpektovať karanténu.

Strava a nákupy

Jednou z najväčších obáv seniorov v Ružinove je to, ako by si v prípade, že by pre nich platil zákaz vychádzania, zabezpečili nákupy, lieky a prípadne aj teplé obedy. Nie je však možné riešiť opakujúce sa situácie, kedy o zabezpečenie nákupov žiadajú dospelé deti alebo vnúčatá, ktoré žijú nanajvýš v inej mestskej časti. Práve vzhľadom na to, aký obrovský je Ružinov, dokáže mestská časť pomáhať len tým, ktorí sú naozaj v núdzi a nikoho nemajú.

Ak by takáto situácia nastala, mestská časť by využila kapacity školských jedální a odtiaľ by sa jedlo zabalené v jednorazových obaloch odviezlo na distribučné miesta, kde by si ho vyzdvihli dobrovoľníci a zaniesli ho seniorom v núdzi. Pokiaľ ide o rozvoz liekov na predpis, na chronické choroby a inkontinenčné pomôcky, seniori sa môžu obrátiť telefonicky na číslo 0905 550 153.

Podobným spôsobom by fungovalo aj doručovanie základných potravín a drogérie. Mestská časť by zabezpečila pre všetkých rovnaký týždňový nákup za fixnú cenu. Rovnaký preto, že sa nám už viackrát stalo, že ľudia volali na infolinku kvôli cigaretám, alebo chceli nejaký konkrétny druh jogurtu. V období, keď sa rieši zásobovanie možno tisícky ľudí v rámci krízového stavu, však niečo takéto nie je možné.

Pomoc dobrovoľníkov

V situácii ako je tá súčasná je najdôležitejšia pomoc rodiny. Nejde len o bežnú ľudskú reakciu a morálny záväzok, táto povinnosť vyplýva priamo zo zákona o rodine. Ak nemáte možnosť postarať sa o svojich rodičov alebo starých rodičov, požiadajte o pomoc ich susedov, alebo využite niektorú z možností donášok tovaru.

Pre obyvateľov, ktorým nemá kto pomôcť, ktorí žijú sami alebo sú napríklad vážne chorí, organizuje mestská časť sieť dobrovoľníkov, ktorí im v prípade krízy budú vedieť priniesť napríklad obed alebo nákup, ktorý pre nich pripraví mestská časť.

Pravidlá pomoci

Každý z dobrovoľníkov ešte predtým, ako dostane oficiálny preukaz, musí podpísať čestné prehlásenie, bude poučený o tom, ako zachovávať bezpečnostné zásady a mestská časť si ho preverí. Na preukaze bude uvedené jeho meno, fotografia, číslo preukazu a telefónne číslo, na ktorom si seniori budú môcť overiť, že nejde o žiadneho podvodníka.

Ako sme uvádzali už vyššie v tomto článku – dobrovoľníci, ktorých organizuje mestská časť, nezabezpečujú individuálne nákupy podľa zoznamu. Doručujú základný balík potravín, ktorý je rovnaký pre každého.

Fungovanie úradu

Mimoriadna situácia ovplyvnila aj fungovanie miestneho úradu. Stránkové hodiny sú až do odvolania zrušené a bez objednania funguje len podateľňa. Všetko ostatné odporúčame riešiť e-mailom alebo telefonicky. Keďže však aj v tomto období prebiehajú niektoré konania, ľudia menia trvalý pobyt alebo sa rodia deti, občan, ktorý potrebuje takýto druh služby, sa môže obrátiť na príslušný odbor a dohodnúť si termín, kedy príde odovzdať svoju žiadosť. Vzhľadom na výnimočnú situáciu by sme však chceli požiadať, aby obyvatelia počkali s riešením niektorých vecí na obdobie, kedy sa situácia uvoľní.

A čo poslanci?

Zasadnutie miestneho zastupiteľstva, ktoré bolo pôvodne plánované na 7. apríla, sa konať nebude. Poslanecká práca však nie je len o niekoľkých hodinách počas takýchto rokovaní. Komisie fungujú normálne ďalej, len inou formou.

Ďakujeme!

Máme za sebou približne tri týždne, odkedy Bratislava a Slovensko fungujú v režime, aký krajina nezažila celé desaťročia. Práve v situácii, kedy ide o zdravie a životy ľudí, sa objavuje veľa ľudí a firiem, ktoré chcú z tejto situácie profitovať. Ale zároveň zažívame obdobie obrovskej solidarity a pomoci.

Ľudia, občianske združenia a firmy pomáhajú obciam riešiť túto zložitú situáciu – či už šijú rúška, vylepujú plagáty, obálkujú tisíce a tisíce rúšok pre seniorov, pripravujú dobrovoľnícke programy, trávia desiatky hodín telefonátmi s občanmi na infolinke, zabezpečia desiatky taxikárov, ktorí za niekoľko hodín roznesú rúška po celom Ružinove alebo poskytnú potraviny, či len povedia, že sa na nich môžete obrátiť, ak budete potrebovať pomôcť.

Spolu to zvládneme. Lebo Ružinov si pomáha.

#RuzinovSiPomaha

Kto mi privezie nákup?

Donášku až k vašim dverám dnes ponúka množstvo väčších aj menších obchodov a fungujú takto aj niektoré obchodíky, do ktorých ste boli zvyknutí bežne chodiť. Na webe mestskej časti nájdete výber aspoň niekoľkých stravovacích zariadení a donášky potravín, drogérie a liekov. Je ich, samozrejme, omnoho viac a určite nájdete potrebné informácie na webe a na sociálnych sieťach. DONÁŠKY V RUŽINOVE www.ruzinov.sk

 

Vydanie: Apríl 2020