KRAJŠÍ A ČISTEJŠÍ RUŽINOV

Tri soboty, 118 veľkokapacitných kontajnerov a viac ako 120 ton odpadu. To je výsledok jesenného zberu v Ružinove.

Dvakrát do roka – vždy na jar a na jeseň - organizuje mestská časť zber objemného odpadu. V kontajneroch tak skončí všetko, čo si dokážeme predstaviť - smetné koše, nábytok, ale aj časti dopravných značiek.

Čo vyhadzujeme?

Zber je pre Ružinovčanov možnosť ako sa veľmi jednoducho zbaviť veľkoobjemného odpadu. Vyhodiť mohli starý nábytok, umývadlá, kuchynské linky, koberce, alebo napríklad aj linoleá. Napriek tomu, že na každom kontajneri bol nalepený plagát s inštrukciami, čo sa vyhadzovať nesmie, aj tak v nich skončili desiatky pneumatík a množstvo elektrospotrebičov. Najviac kontajnerov odpadu sa vyzbieralo v Prievoze - až 42, na druhej priečke sa umiestnila Ružová dolina, odkiaľ ich VPS odviezla 17 a bronzovú pozíciu získali Ostredky s 15 kontajnermi. Naopak, najmenej, len 1 kontajner zaplnili obyvatelia vo Vlčom hrdle a po 2 na Pošni a Trávnikoch.

Koľko to stálo?

Počas troch sobôt boli kontajnery rozmiestnené na desiatich miestach na území celého Ružinova. V službe boli šoféri, koordinátori zberu odpadu a vždy po víkende sa vyzbieraný odpad ešte ručne dotrieďoval – a bolo ho viac ako 400 ton. Jesenný zber odpadu tak stál mestskú časť 25-tisíc eur.

Pomoc polície

Po skúsenostiach z minulých rokov, kedy skupinky ľudí vyberali kontajnery alebo si dokonca brali odpad priamo od ľudí, ktorí ho prinášali, pomáhala zamestnancom VPS aj hliadka mestskej polície a aby sa zabránilo neoprávnenému nakladaniu s odpadom, požiadal miestny úrad o spoluprácu aj štátnu políciu.

Potápači v Štrkovci

Dvadsiatka potápačov, ktorých zorganizoval jeden z ružinovských poslancov, Martin Ferák, v predposlednú októbrovú sobotu čistila Štrkovecké jazero, z ktorého počas niekoľkých hodín vynosili plný kontajner odpadu. Vrátane množstva smetných košov, ktoré sa počas posledných mesiacov a rokov postrácali z okolia jazera.

Čo keď narazím na čiernu skládku?

Znečistenie verejného priestranstva je jedným z najčastejších podnetov, ktoré miestny úrad dostáva prostredníctvom adresy podnety@ruzinov.sk alebo odkaz pre starostu. Viac ako tri štvrtiny z nich bývajú nesprávne označené ako nelegálna skládka a ide najmä o neporiadok v okolí smetných nádob alebo pri garážach.

Povinnosť odpratať takýto odpad však má správca nehnuteľnosti a nie mestská časť. Kusy nábytku alebo iný objemný odpad, ktorý niektorí ľudia jednoducho postavia ku kontajnerom, pritom OLO taxi naloží a odvezie len za 25 eur. VPS rieši týždenne desiatky podnetov, za ktoré majú niesť zodpovednosť správcovia, ktorým musí venovať desiatky hodín a za ktoré potom platí mestská časť.

 

Zažili sme...

V minulom čísle Ružinovského echa sme písali, akým útokom a vyhrážkam fyzickými útokmi aj voči ich deťom čelia kolegovia, ktorí sa venujú odťahom áut. Podobné situácie zažili aj koordinátori zberu odpadu, keď jedného z nich dokonca napadli.

 

Vydanie: November 2019