Kultúra: Hudobný príbeh bohéma Karola Duchoňa

Jeho život bol síce krátky, ale bohatý na zážitky aj úspechy. Zomrel, keď mal iba 35 rokov. Teraz ale jeho príbeh ožíva opäť na doskách, ktoré znamenajú svet. Meno Karol Duchoň poznajú všetky generácie.

Aj takmer štyridsať rokov po smrti je Karol Duchoň stále inšpiráciou. Mnohí speváci sa snažia napodobniť jeho neopakovateľný spev, hudobníci by s ním chceli stáť na jednom pódiu, skladatelia túžia napísať ďalší taký hit, aké mal v repertoári. Veď mu tlieskali v Nemecku, Švajčiarsku, Francúzsku aj na Kube či v Japonsku.

„Je ho škoda. Bol to obrovský talent, keby sa vtedy otvorili hranice, spravil by veľkú kariéru,“ povedala pred rokmi Eva Máziková na krste knihy o známom Slovákovi. Duchoňa poznala od detstva. Spolu drali lavice na základnej škole v Galante. Vraj boli do seba aj zaľúbení. Niet sa čo čudovať. „Bol to neskutočný fešák. Keď zaspieval, dievčatám sa podlamovali kolená,“ prezradila už pred rokmi.

Teraz pravdivý príbeh ožije krásnou hudbou a výbornými činohernými výkonmi v réžii Karola Vosátka. Životná dráha Karola Duchoňa viedla od bezstarostnej mladosti cez bohémsky život až po tragický a smutný koniec. V pozadí pritom ponecháva otázku, či sa nedalo „zachrániť“ túto legendu, ale aj pripomienku, či si dostatočne vážime skutočné talenty a osobnosti. Či dokážeme vnímať nemý krik na prvý pohľad úspešného, bezprostredného človeka, ktorý miluje život. Či za jeho bezstarostnosťou dokážeme rozoznať strach a volanie o pomoc.

Nie je totiž tajomstvom, že krátko pred smrťou sa Duchoň cítil odstrčený. Hovoril o svojich snoch a túžbach, avšak prepadal beznádeji. Utešovalo ho okolie, často však bez úspechu. Aj to ho napokon priviedlo k ochoreniu, ktorému podľahol.

Na srdci mi hraj!

Vstupenky v sieti Predpredaj.sk. DK Ružinov, Bratislava

Hrajú: M. Gyimesi, K. Csino, D. Cinkota, P. Trník, C. Žolnír, E. Sakálová, K. Ivanková, J. Lieskovská, M. Spielmann, M. Rosík, R. Konečný

 

Vydanie: November 2022