Lojzo má 40: Posledný koncert na teplákovom bále

Kto by ich nepoznal... keď zanôtili Na centrálnom trhovisku alebo Zita Obezita, každý vedel, že skupina LOJZO bude zárukou tej najlepšej zábavy. Po až neuveriteľnej štyridsaťročnej kariére ich čaká jeden z najťažších koncertov - posledný oficiálny.

Neďaleko vstupu na Miletičku nájdete pamätnú tabuľu, ktorá navždy spája Ružinov a kapelu Lojzo. Takmer tritisíc vystúpení v 15 krajinách na štyroch kontinentoch – taká je rýchla bilancia pôsobenia tejto legendárnej kapely. Vystupovali na koncertoch, ale aj na festivaloch, hodoch, jarmokoch,... Boli blízko k ľuďom a ľudia ich za to milovali.

Keď sa pred štyridsiatimi rokmi spojila skupina absolventov dopravnej univerzity v Žiline, ktorí boli pracovne v Bratislave, so skupinou tunajších ekonómov, ani len netušili, že sa z nich časom stanú hviezdy. Napokon vydali šesť LP a CD, 11 výberových nosičov, 8 kompilácií, ročne hrávali 130 koncertov a stále chodili do práce. Šialený kolotoč, ako oni sami hovorili, trval neuveriteľných štyridsať rokov. Prinniesol im však veľa skúseností, zážitkov aj známostí.

Mnohé ich piesne medzitým doslova zľudoveli. Hity ako Na centrálnom trhovisku, Zita Obezita či melancholická Že mi je ľúto, pri ktorej sa spojili s kapelou Elán, alebo Každý deň budú vraj Vianoce s Mekym Žbirkom si dnes pri rádiách pospevujú takmer všetci. Naživo si ju už však ani jeden z nich nezaspieva. Líder kapely, skladateľ a kapelník Maroš Kochanský zomrel v roku 2006. Štyri roky pred ním gitarista Johan Brzáč. Tu kdesi sa začali objavovať myšlienky o ukončení tejto životnej etapy. Fanúšikovia im však dali najavo, že chcú, aby pokračovali. Mala to byť len chvíľa. Tá však napokon trvala ďalších šestnásť rokov.

Nechcený útlm pre kultúru v podobe koronavírusu však kapele vzal nielen obľúbeného harmonikára Maroša, ale aj veľa energie a tak potrebných síl. Tie posledné si však ušetrili na posledný koncert, vystúpenie, ktoré bude mať poradové číslo 2860. Spoločne so svojimi fanúšikmi, ktorí im boli celé desaťročia verní, tak chcú 1. októbra tradičným Teplákovým bálom v Dome kultúry Zrkadlový háj v Petržalke osláviť svoje 40. výročie vzniku a pôsobenie na hudobnej scéne.

 

Vydanie: Október 2022