Menej kúrte, zhasínajte a používajte merače

Začiatkom mája sa uskutočnilo ročné vyúčtovanie nákladov za užívanie bytov a nehnuteľností, ktoré nám pripomína, že je dobré vedieť, ako šetriť energiu a s ňou prírodu aj peniaze. Na základe tohto vyúčtovania platíme za dodávky tepla, elektriny a vody, za upratovanie či odvoz odpadu. Rozpočítanie nákladov na teplo aj tento rok priniesla spoločnosť Ista Slovakia, ktorá sa zaoberá zvyšovaním energetickej efektívnosti v budovách.

Do konca roka 2016 všetky bytové domy na Slovensku čaká povinná inštalácia meradiel alebo pomerových rozdeľovačov tepla. Tá umožní spravodlivejšie rozdelenie nákladov za teplo, pretože obyvatelia budú platiť len za tie energie, ktoré naozaj spotrebujú. Výsledný efekt sa pozitívne odrazí na celkovej spotrebe bytového domu, ktorá sa rozpočítava medzi užívateľov bytov, a ľudí by mal viesť k zodpovednosti pri využívaní energií.

Najnovšie analýzy spoločnosti Ista Slovakia ukazujú, že užívatelia bytov častejšie informovaní o svojich spotrebách, sú úspornejší než ich susedia, ktorí tieto informácie nemajú. V priemere spotrebujú o 11 percent menej energie. Aké možnosti sú vytvorené pre tých, ktorí chcú monitorovať a priebežne sledovať stav svojich spotrieb?

„Ideálnym riešením pre bytové domy je diaľkový odpočet dát, založený na rádiovej technológii, s integráciou údajov na internetový portál. Údaje z pomerových rozdeľovačov tepla, meračov tepla či vodomerov sú odčítané automaticky bez potreby vstupu do bytov a cez rádiovú sieť prenesené do systému rozpočítavania a na internetový portál. Vlastníci bytov, ako aj správcovia, tak môžu monitorovať svoju dennú spotrebu energií, kedykoľvek z pohodlia domova. V prípade potreby môžu okamžite regulovať svoje spotrebiteľské správanie, a tým znížiť výdaje na domácnosť,“ hovorí Jana Machková, konateľka a riaditeľka Ista Slovakia. Preto je inštalácia elektronických rádiových pomerových rozdeľovačov tepla a rádiových vodomerov v bytových domoch krokom, ktorý prinesie väčšie úspory na energiách.

Moderné technológie tiež znižujú riziko nedoplatkov za energie. Tie najčastejšie vznikajú kvôli nesprávne nastaveným zálohovým platbám (najmä za vykurovanie a vodu), nesprávne nahlásenému počtu osôb v byte či nesprávnemu regulovaniu kúrenia, najmä ak vlastník nerieši nadmerné teplo v byte otočením hlavice radiátora, ale prehnaným vetraním. Neočakávane veľkú spotrebu vody tiež môže spôsobiť dlhšia návšteva, nedostatočná teplota teplej vody alebo nekvalitné batérie.

Okrem meračov vám prinášame aj niekoľko ďalších tipov na šetrenie energie v domácnosti:

Nestavajte chladničku alebo mrazničku vedľa tepelného zdroja (radiátor, sporák, umývačka riadu, práčka). Pri každom stupni navyše spotrebuje na chladenie asi o 4 percentá viac elektriny. Pokrievka na hrnci pri varení zníži spotrebu energie až na jednu štvrtinu pôvodnej spotreby. Najlepšie sú tlakové hrnce, ktoré ušetria ďalších 50 percent energie. Regulujte kúrenie. Zníženie izbovej teploty o jeden stupeň ušetrí až 6 percent energie. Pre zdravú izbovú klímu stačí mať v obývacích izbách 18 až 20 stupňov Celzia, v kuchyni 16 až 18 a na chodbách 15 stupňov.

Na noc vypínajte televízor, počítač, tlačiareň, fax a ďalšie zariadenia, ktoré nepotrebujete. Neuvádzajte do stand-by režimu, vypínajte! Klasická rada, ktorou sa však niektorí stále majú problém riadiť – pri odchode z miestnosti zhasínajte svetlo.

Lucia Michlerová

Vydanie: Jún 2016