Miladka oslávila 104 rokov

Ružinov sa môže pochváliť viacerými obyvateľmi, ktorí prekročili magickú hranicu sto rokov. Stále viac seniorov sa teší dobrému zdraviu a na narodeninových tortách sfúkavajú vysoký počet sviečok. V Ružinovskom domove seniorov počas leta pripíjali na zdravie Miladke Lehockej, ktorá oslávila neuveriteľných 104 rokov.

Jedna z najstarších obyvateľov Bratislavy je v Ružinovskom domove seniorov doslova varená - pečená. Do zariadenia nastúpila ešte v roku 1979. Narodila sa v Brne, no po tom, čo bol jej otec, stavebný inžinier, pracovne preložený do Bratislavy, sa presťahovala do hlavného mesta. Vyštudovala tu gymnázium, následne rodinnú školu a sociálnozdravotnú školu. Dlhé roky pracovala ako knihovníčka na ministerstve lesného a vodného hospodárstva. Keď mala 22 rokov, zoznámila sa so svojim budúcim manželom, ktorý pracoval ako architekt. Miladka mala veľmi rada knihy a kultúrny život, navštevovala divadlá, koncerty či rôzne výstavy. Venovala sa aj turistike a rada si posedela s priateľmi v kaviarni Alžbetka.

Prechádzky, zmrzlina i dobrá nálada

Aj napriek tomu, že ju zdravotný stav už núti prevažnú časť dňa preležať, stále obľubuje prechádzky, na ktoré ju pravidelne absolvuje so sociálnymi pracovníkmi z Ružinovského domova seniorov. Tí zažívajú s Miladkou mnoho úsmevných chvíľ. Napriek vysokému veku si nevie odpustiť zmrzlinu a taktiež pohľad na mladých pekných mužov. Na oslavu svojich stoštvrtých narodenín si dokonca zaželala medový krémeš a šampanské. Nezabudla poznamenať, že to šampanské by bolo lepšie s jahodami, tak jej zamestnanci Ružinovského domova seniorov sľúbili, že budúci rok to bude už aj s nimi. „A to mám teraz celý rok čakať na jahody?“ neodpustila si Miladka. Dobrá nálada a pozitívne myslenie je to, čím je známa. Celý život sa totiž riadila tým, že v problémoch sa netreba zbytočne „špárať“. Keď nejaké prídu, treba ich rýchlo vyriešiť a vyrovnať sa s nimi. Dôležité je podľa nej, sa k nim vedieť správne postaviť. A tento jej postoj je pravdepodobne aj dôvodom, prečo má stále pozitívny pohľad na život.

Katarína Kostková,Foto: RDS

 

Vydanie: September 2017