Naj starou mamou Ružinova je Jarmila Hrneková

V treťom ročníku súťaže Najlepšia stará mama Ružinova súťažilo koncom novembra deväť súťažiacich. Zatiaľ najviac. Staré mamy prezentovali svoje zručnosti, ale aj vedomosti, pamäť či pohotové reakcie.

Porotu najviac zaujala Jarmila Hrneková. Do súťaže sa pôvodne neplánovala prihlásiť, dnes nosí titul Najlepšia stará mama Ružinova 2013. Na účasť ju prehovorila riaditeľka Knižnice Ružinov, ktorá súťaž organizuje. V pozícii starej mamy je zatiaľ začiatočníčka, má dve vnúčatá. „Sú ešte malé, vnúčik má 3 a pol, druhý má pol roka a tretie čakáme, takže sa nám rodinka rozrastá,“ s úsmevom hovorí Jarmila Hrneková. Má rada folklór a rada spieva. Svojej záľube sa začala opäť venovať, keď dovŕšila 50 rokov. Porotu zaujala jej dobrá pamäť, vzdelanie i manuálna šikovnosť. Predviedla kraslice, ktoré vyrába špeciálnou technikou vyškrabávania. „Pôvodným povolaním som učiteľka, učila som ekonomické predmety, potom som robila v banke, ale aj kadečo iné,“ prezradila o sebe Jarmila.

Na druhom mieste skončila Magdaléna Chudá. Má jednu 14-ročnú vnučku. Napriek seniorskému veku je veľmi aktívna a miluje športové aktivity rôzneho druhu. „Chodím na turistiku, bicyklujem. Keď som bola mladšia, prešla som na bicykli pol Slovenska a Čiech. Venujem sa aj vodáctvu, chodím cvičiť jogu a asi 15-16 rokov robím zimné plávanie“, vymenúva. Okrem toho má rada prácu v záhradke. Ružinov pozná od malička. Narodila sa na Trnávke, dnes býva na Ostredkoch. Treťou najlepšou ružinovskou starou mamou sa stala Amália Vladová. Spieva v Slováckom krúžku a Skaličanovi a je to tiež pravá Ružinovčanka. „Bývam na Medzilaboreckej ulici a teraz v novembri bolo presne 50 rokov, čo sme sa sem nasťahovali,“ povedala Amália Vladová.

Veronika Vasilková

Foto: redakcia

Vydanie: Január - Február 2014