Našli sme najdlhšie spolu žijúcich manželov

Brali sa po piatich mesiacoch a sú spolu neuveriteľných 68 rokov, v decembri to bude 69! Našli sme najdlhšie spolu žijúci manželský pár z Ružinova, ktorý sa spolu s ďalšími dvojicami zapojil do rovnomennej súťaže. Vyhlásila ju mestská časť Ružinov a prihlásilo sa do nej 30 manželských dvojíc.

Celé sa to začalo výzvou počas februárového Národného týždňa manželstva v Ružinove - hľadáme najdlhšie spolu žijúci manželský pár z Ružinova. V marci sme takýchto manželov spoznali na spoločnom stretnutí všetkých súťažiacich. Bol to zážitok nielen pre nich samotných.

Sála plná lásky

Láska existuje a je krásna, museli ste si povedať, keď ste vstupovali do miestnosti v hoteli Nivy. Akoby tam zastal čas, akoby ste sledovali romantický film, v ktorom hodnoty ako spolužitie v dobrom i zlom, tolerancia a porozumenie stále platia. Aj po vyše 60 spoločných rokoch sa objali, chytili za ruky, pohladili sa. Takto zohraté manželské páry si „štrngli“ na tú „drinu a šťastie v jednom“ zvanú manželstvo a s úsmevom sledovali program, ktorého sa šarmantne zhostil moderátor Richard Vrablec. Nezostalo pri sledovaní - manželia Leškovci, ktorých spolužitie trvá úžasných 64 rokov, si pred všetkými zaspievali a ladilo im to spolu aj v speve. „To je nádhera. Je to pre nás úžasný zážitok, ďakujeme tým, čo takéto niečo vymysleli, veď sa pozrite na tie tváre ľudí,“ s úsmevom sa obzeral 85-ročný Jozef Leško. Ale oči mal len pre tú svoju Katku. „Nerobiť si zle a pomáhať si, to bolo u nás vždy dôležité,“ vracia mu úsmev manželka Katarína. O hudbu sa na stretnutí postaral folklórny súbor Karpaty, ktorý okrem svojich ľudoviek zaimprovizoval aj tango. To si po výzve moderátora zatancovali manželia Hricoví. Na tancovačke sa aj spoznali, brali sa v roku 1954. „Vtedy boli veci na prídel, aj manželku som dostal na prídel,“ zažartoval Zdenko Hric. „Tolerancia a spoločné záujmy sú dôležité. Môj muž bol veľký vodák, a keď som už nevládala ja pádlovať, aspoň som ho na vodu pustila. Treba nechať toho druhého, nech si plní svoje sny,“ prezradila recept na šťastný vzťah Mária Hricová. Receptov na šťastné spoločné roky padlo mnoho, ale všetky mali jedno spoločné. „Stavali sme na troch pilieroch – láske, dôvere a vernosti, podpore a pochopení. Vedieť sa vysťažovať tomu druhému je tiež dôležité a funguje to. A my sme sa ľúbili, čo ľúbili, čím sme starší, ľúbime sa ešte viac,“ hovoria manželia Vidovci. Keď toto povie manželský pár, ktorý získal tretie miesto v počte najdlhšie spoločne prežitých rokov – 65, tak tomu jednoducho musíte zatlieskať. Tlieskalo sa aj v poradí druhému páru, manželom Krepopovým, ktorí spolu strávili 66 rokov.

Vraj sa mu páčili moje opálené nohy

Titul Najdlhšie spolu žijúceho manželského páru z Ružinova si odniesli usmiati manželia Kašparecoví. Spoločne pozitívne od samého rána naladení vstávajú už neuveriteľný 69. rok. Aj keď ich zasiahli aj kruté veci a osud ich nešetril – prežili vojnu, pani Božena koncentračný tábor, aj smrť jedného zo synov. Ten druhý, Pavel, je na nich právom hrdý: „Aj keď toho nemali veľa a povojnové časy boli veľmi ťažké, nikdy som nemal núdzu o ich starostlivosť a pozornosť.“ Pozorní sú manželia k sebe stále, objatia a slová lásky platia ako kedysi. A začalo sa to tak nevinne: „Vraj sa mu páčili moje pekne opálené nohy,“ prezrádza so šibalským úsmevom Božena Kašparecová. Všetky manželské páry dostali certifikáty mestskej časti za najdlhšie manželstvo. Odovzdal im ich starosta Ružinova Dušan Pekár. „Táto akcia sa mala konať na futbalovom štadióne, v hľadisku by boli mladí ľudia a počúvali ich životné skúsenosti. Lebo vydržať spolu v manželstve 68 rokov, to sa v dnešných časoch zdá ako sci fi,“ skonštatoval moderátor podujatia Richard Vrablec. Žiadne sci-fi, ale realita, ktorá môže byť krásna, ak je naplnená láskou. A sála v hoteli s manželskými pármi, tá bola lásky plná.

Sandra Jonisová Vychlopenová

Foto: M. Štrosová

Fotogaléria: 
Vydanie: Apríl 2015