Návšteva pápeža na Slovensku: Začiatok aj koniec v Ružinove

Bola slnečná nedeľa, v kalendári dátum 12. september. V hlavnom meste však platili viaceré dopravné obmedzenia. Už to signalizovalo niečo mimoriadne. Na návštevu Slovenska zavítal Svätý Otec. Človek, ktorého poslaním je spájať.

Na bratislavskom letisku sa zhromaždili desiatky pozvaných hostí. Nielen predstavitelia štátu ale aj rôznych cirkví. Okolo pol štvrtej popoludní sa zrazu na oblohe zjavilo lietadlo talianskej leteckej spoločnosti. Po dvojnásobnom obletení Veľkého Medera a následnom krátkom rolovaní a za skandovania prítomných desiatok ľudí z neho vystúpil pápež František. S typickým úsmevom na perách zišiel po schodíkoch a vkročil na slovenskú zem, prvé kroky urobil pápež na ružinovskej pôde. Medzinárodné - bratislavské - letisko sa totiž nachádza v našej mestskej časti.

„V decembri ste ma pozvali na Slovensko a dnes plním tento sľub,“ – to boli prvé slová Svätého Otca, ktoré povedal prezidentke Zuzane Čaputovej. Tá sa ho spýtala, ako sa má. Odpovedal jej, že sa cíti, akoby omladol a táto cesta mu vlieva energiu. Hlava štátu ho vítala v zelených šatách, ktoré symbolizovali nádej a zároveň aj dôležitosť otázky životného prostredia, ktorá spája prezidentku s pápežom.

Po zvítaní sa s tromi najvyššími ústavnými činiteľmi zamieril na Apoštolskú nunciatúru, kde vystúpil s príhovorom. Pripomenul úlohu chudobných a slabých v spoločnosti... “nech je na stole každého jedného dar Boží,” povedal s odkazom, že len ak na nich nezabudneme, dostaneme sa z pandémie. Rozoberal aj myšlienky slobody či horlivosť kresťanov a výzvu, aby sme vieru nevnímali len cez definície.

Časť kresťanského programu sa potom už striedala s tým politickým. Všade však vládli prísne bezpečnostné opatrenia. Aj ateisti sledovali privítací ceremoniál v Prezidentskom paláci v Bratislave, na ktorom sa zúčastnili predstavitelia politického aj spoločenského života.

Do pamätnej knihy napísal, že ako pútnik v Bratislave objíma s láskou slovenský ľud... „a modlím sa za túto krajinu so starobylými kresťanskými koreňmi a s mladou tvárou, aby bola posolstvom bratstva a pokoja v srdci Európy.“

Pápež si z Bratislavy odniesol symbolický peceň chleba, knihu, ale aj med z prezidentskej záhrady. Dostal tiež nabíjaciu stanicu pre elektromobily, či medicínske pomôcky na pomoc v chudobných častiach sveta. Neskôr sa Svätý Otec stretol s predsedom parlamentu aj predsedom vlády.

Prekvapujúce bolo to, že pápež sa mimo oficiálneho programu stretol s emeritným trnavským arcibiskupom Róbertom Bezákom. Keď ho pápež v roku 2012 odvolal z pastoračného riadenia arcidiecézy, vyvolalo to medzi verejnosťou množstvo reakcií.

Program Svätého Otca v Bratislave sprevádzali tie najprísnejšie bezpečnostné opatrenia. V hlavnom meste boli uzatvorené celé ulice, dopravu riadila polícia. Zaobišlo sa to však našťastie bez incidentov. Slováci presvedčili, že ak chcú, vedia byť aj ústretoví a trpezliví.

Po dni v Bratislave pápež v utorok ráno odcestoval na východ Slovenska. S rómskou komunitou sa stretol na sídlisku Luník IX., na futbalovom štadióne zase s mladými ľuďmi. Záujem o stretnutie bol pritom taký veľký, že na stretnutie mohli prísť aj tí, ktorí ešte neobdržali oficiálnu pozvánku. Stačil im len potvrdzujúci email. Večer sa pápež vrátil do Bratislavy.

V stredu celebroval svätú omšu na otvorenom priestranstve pri Národnej svätyni v Šaštíne. Pre túto udalosť si mal dokonca predĺžiť program na Slovensku. V spojitosti s Argentínou, odkiaľ pochádza, si pápež spomína na rôzne ceremónie a podľa zákulisných informácií ich má veľmi rád. 15. septembra sa na Slovensku slávi sviatok Panny Márie Sedembolestnej.

Aj keď registrácia, podľa ktorej sa mali pôvodne na slávnosti zúčastniť len očkované osoby, rozdelila národ, napokon sa na nej zúčastnili desaťtisíce ľudí. “Bolo to krásne, v tejto ťažkej dobe to ľuďom dodáva nádej,” povedala jedna z veriacich, ktorá sa na liturgiu s pápežom registrovala už pred niekoľkými týždňami.

Krátko na to pápež absolvoval rozlúčkový ceremoniál na medzinárodnom letisku v Bratislave. Jeho návšteva sa tak skončila tam, kde sa aj začala. V našom Ružinove. Následne odletel naspäť do Ríma. 

 

Vydanie: Október 2021