Novela zákona: Parkovanie na chodníkoch. Čaká nás zmena?

Chodci vs. majitelia áut – komu patria chodníky? Novela zákona o cestnej premávke, ktorú parlament schválil koncom uplynulého roka, určil pravidlá jasne. Od 1. marca sa už na chodníkoch nebude môcť parkovať. V čase uzávierky tohto čísla Ružinovského Echa sa však niektorí poslanci pre médiá vyjadrili, že túto zmenu schválili omylom v pozmeňovacom návrhu predloženom na poslednú chvíľu, a tak je možné, že táto téma ešte nie je definitívne uzatvorená. Dovtedy však zákaz bude platiť.

Doteraz mohli vodiči aut na chodníku zaparkovať prakticky kedykoľvek, len museli stáť na jeho okraji pri vozovke a chodcom museli ponechať minimálne 1,5 metra. Od 1. marca to tak už nebude, možnosť parkovať na chodníku poslanci zrušili. Ten bude patriť len chodcom a cyklistom za určitých podmienok. Výnimkou budú iba miesta, kde to vyslovene povolí dopravné značenie.

Dramatický nárast áut

Divoké parkovanie na každom voľnom kúsku je pre väčšie mestá ako Bratislava typické. Súvisí to s obrovským nárastom počtu áut, ktorému sa obce nemajú ako prispôsobiť. Množstvo osobných áut v hlavnom meste za polstoročie narástlo tridsaťnásobne a po tunajších cestách dnes jazdí vyše 400-tisíc áut. Kým v roku 1965 malo auto len asi desaťtisíc Bratislavčanov, v roku 2008 ich bolo 200-tisíc a o ďalších dvanásť rokov ich bolo viac ako 325-tisíc. K tomu však treba pripočítať mimobratislavské autá, ktorých majitelia tu žijú v prenajatých bytoch, ľudí, ktorí za prácou denne dochádzajú, turistov a tranzit.

Čo chcú samosprávy?

Princíp, ktorý chce presadiť nový zákon, práve preto neodmietajú ani samosprávy. Určenie vhodných miest na parkovanie je aj jedným zo základných prvkov pripravovanej parkovacej politiky v Bratislave. Nie je však možné zrealizovať ho za štyri mesiace od schválenia v parlamente do dňa účinnosti. Parkovacie miesta sa totiž neurčujú len jednoduchým nakreslením čiar a osadením značky. Potrebný je prieskum a následne sa vyžaduje spracovanie dopravného projektu a jeho schválenie dopravným inšpektorátom, čo pri obrovskom množstve dopravných projektov rôzneho typu, aké sa v hlavnom meste riešia, trvá istý čas. Nezanedbateľným faktorom je aj to, že počas zimy sa kvôli poveternostným podmienkam čiary nevyznačujú. Viacerí starostovia a primátori preto žiadajú odloženie účinnosti zákona.

Bicykle a motorky

Aj keď o tom, či bude termín 1. marca pre parkovanie na chodníku konečný alebo nie, sa ešte bude diskutovať, ďalších zmien v zákone sa to netýka. Tie platia. Predkladatelia umožnili jazdiť na chodníku aj cyklistom, ktorí sprevádzajú alebo vezú na bicykli dieťa do 10 rokov. Bicykle, motorky, prípadne kolobežky môžu na chodníkoch parkovať aj naďalej, avšak ako doteraz musia nechať pre chodcov 1,5 metra. 

 

Vydanie: Február 2022