Nový stavebný zákon: Súboj obcí s developermi ide do finále

V polovici januára vláda prekvapivo schválila znenie novej stavebnej legislatívy, ktorá teraz smeruje na rokovanie parlamentu. Viaceré organizácie upozorňujú, že ak by Národná rada na jar nový zákon o výstavbe a nový zákon o územnom plánovaní schválila v súčasnom znení, zo Slovenska by sa stal raj pre developerov a stavebníkov a ľudia, mestá a obce by stratili veľkú časť svojich práv. Úplne najhoršie by na tom pritom boli práve mestské časti Bratislavy – Ružinov, Petržalka, Staré Mesto a ďalšie podľa pripravovaného zákona nemajú mať vplyv na výstavbu na ich území.

Proti návrhu novej stavebnej legislatívy preto intenzívne protestujú Združenie miest a obcí Slovenska, rovnako ako aj Únia miest Slovenska. Na problémy návrhu intenzívne upozorňuje aj nezávislá organizácia Via Iuris.

Novinky v zákone

Čo sa mení v návrhu novej stavebnej legislatívy oproti súčasnému stavebnému zákonu? Úplne všetko, aj veci, ktoré doteraz fungovali. Podľa jeho autora, podpredsedu vlády Štefana Holého, je cieľom zrýchliť stavebné konanie a odbyrokratizovať ho. „To je určite vznešený cieľ, no rýchlosť konania nie je všetko. Celý nový stavebný zákon je len o tom, aby sa dalo stavať hocičo a hocikde, čo najrýchlejšie. Úplne v ňom chýba ochrana verejného záujmu či ochrana kvality prostredia pre život. Práva susedov, všetkých Ružinovčanov, sú silno ohrozené. Ak tento zákon prejde, v Ružinove môže vznikať obrovské množstvo zahusťovačiek na sídliskách, kde by sme to my nikdy nedovolili. Ak by si tento zákon napísali samotní developeri, nevyzeral by inak,“ upozorňuje starosta Ružinova Martin Chren, ktorý zároveň vedie expertnú skupinu ZMOS k stavebnej legislatíve.

Výstavba na Duláku?

Podľa návrhu novej stavebnej legislatívy už všetky konania budú prebiehať len elektronicky. Je to síce moderné, no zároveň sa mnohí ľudia už ani nemusia dozvedieť, že sa v ich susedstve chystá nejaká stavba – stačí, že nebudú sledovať web nového štátneho úradu. Developeri ako majitelia pozemkov si sami budú môcť navrhovať zmeny územného plánu vo svoj prospech.

Napríklad Dulovo námestie v Ružinove je súkromný pozemok – a podľa nového zákona si jeho majiteľ teoreticky môže na ňom navrhnúť výstavbu domu – a poslanci budú povinní o takomto návrhu rokovať. Navyše, ak aj obec odmietne nejakú výstavbu kvôli jej nesúladu s územným plánom, štátny úrad si môže jej územný plán vyložiť po svojom a napriek nesúhlasu mesta stavbu schváliť. Developeri tak budú môcť získať stavebné povolenie aj napriek tomu, že ho primátor či starosta odmietne.

Bez šance na odvolanie

Ak sa vo vašom okolí chystala výstavba, doteraz ste ju mohli pripomienkovať a namietať na stavebnom úrade. Mnohí Ružinovčania vedia, aké ťažké je bojovať s developermi. ZMOS však upozorňuje, že po novom už má pripomienky a námietky verejnosti a susedov vyhodnocovať priamo developerom platený projektant a ten nebude strážiť záujmy verejnosti, ale toho, kto mu platí – čiže developera. Navyše, projektant nie je orgánom štátu, a preto sa proti jeho postupu už nebude dať odvolať, ani ho nechať preskúmať prokurátorom.

Rozhodne parlament

Šancou ako tento proces zvrátiť je v tejto chvíli len hlasovanie poslancov parlamentu. „Tento zákon pokladám za chaotický nedorobok, ktorý si presadili oligarchovia, ktorí sú za veľkými developerskými projektmi. Ani po určitých úpravách, na ktoré sme spolu s kolegami poslancami za OĽANO už vyše roka tlačili, by nebol pomocou, ale zabijakom občianskej výstavby na Slovensku. Pomohol by len veľkým investorom, aj to zrejme len niektorým,“ povedal napríklad predseda hospodárskeho výboru parlamentu a poslanec OĽaNO Peter Kremský. Stotožňuje sa s ním aj ružinovská poslankyňa parlamentu Monika Kozelová, ktorá rovnako tento „prodeveloperský“ návrh zákona odmieta.

 

Vydanie: Február 2022