Očami Ružinovčanov: Čo prezradili o oslávencovi Golonkovi?

Meno Jozef Golonka je známe nielen v hokejovom svete. Legendu jedného z najpopulárnejších slovenských športov pozná azda každý. 6. januára oslávil 85 rokov. Čo ho spája s Ružinovom?

História Ružinova - to nie sú len budovy a miesta. Sú to aj ľudia, ktorí menili tvár Slovenska, uspeli vo svojich odboroch, prípadne robili prácu, ktorá ľuďom prinášala a často dodnes prináša radosť. Jedným z nich je aj Jozef Golonka.

Túžil byť pilotom stíhacieho lietadla. Aspoň letecké modely – ako povedal kedysi – staval u saleziánov, kde aj miništroval.

„Všetci chudobní z našej ružinovskej štvrte sme tam vyrastali. Aj herec Július Pántik, aj moji spoluhráči.“ Golonka napokon skončil pri hokeji. Začal s ním, keď mal štyri roky. V minulosti prezradil, že hokejky si vyrábal z debničiek, ktoré našiel na ulici.

„Vyrastal na uliciach Prešovská, Kvačalova a okolie Miletičky,“ napísal o ňom Ivan na sociálnej sieti. Na Kvačalovej chodil do školy, na trhovisko chodí podľa Ružinovčanov „Žiletka“ ešte aj dnes. Prezývka mu prischla podľa toho, že na ľade bol ostrý. Aj keď dosiahol mnohé úspechy, v NHL si nikdy nezahral. „Každý rok som mal ponuky, ale nás tam nepustili,“ zaspomínal si majiteľ viacerých medailí z olympiád aj svetových šampionátov, člen Siene slávy IIHF, Siene slávy slovenského, nemeckého aj českého hokeja.

 

Vydanie: Február 2023