Odmietam pasivitu pri riešení parkovania

V nasledujúcich štyroch rokoch bude rozhodovať o osude Ružinova aj nová posila Miestneho zastupiteľstva – poslankyňa PETRA PALENČÁROVÁ. Ide o jej politickú premiéru. Umožnilo jej to 649 voličov, ktorí rozhodli, že ju chcú za poslankyňu mestskej časti Pošeň. Najväčší kameň úrazu vidí v postrachu mestskej časti – Hirošime. Zlepšenie kvality života zas v spolupráci miestnych poslancov a v komunikácii s občanmi. Nasledujúce štyri roky budú teda výzvou.

Čo vás priviedlo k záujmu o komunálnu politiku?

Vlastná nespokojnosť, mnoho otázok, slabé alebo žiadne odpovede.

Kedy ste sa pevne rozhodli aktívne do nej vstúpiť?

Minulý rok, keď mi prišla ponuka kandidovať. Bolo to pre mňa jedno z najťažších rozhodnutí, nakoniec mala som sa rozhodnúť či si „obujem topánky“ tých, ktorých som doposiaľ podrobovala kritike.

Ste poslancom konkrétneho volebného obvodu. Čo sa budete usilovať v rámci tejto lokality zmeniť, vylepšiť či odstrániť?

Samozrejme svoju predstavu mám, ale dôležitejšie sú pre mňa podnety od voličov. Z môjho pohľadu je jedným z najväčších kameňov úrazu nešťastná „Hirošima“. V tomto prípade má miestny úrad do veľkej miery zviazané ruky, ale flintu do žita by som nehádzala. Ani malé ciele, ale úspešne dotiahnuté, by nemali byť neželanými. Všetko je však len na začiatku a ja pevne verím, že dobrou spoluprácou, aj s ostatnými kolegami poslancami, sa nám podarí zrealizovať návrhy, ktoré zlepšia a skvalitnia život Ružinovčanov z Pošne.

Sledovali ste politické dianie v Ružinove už predtým?

Áno, sledovala, ale skôr pasívne a povrchnejšie. Znechutenie a demotivácia z politickej situácie na Slovensku mi veľmi nepomáhali byť v tomto smere aktívnejšou. Teraz to vnímam ako deficit, musím viac študovať a dobiehať ☺.

Ktoré rozhodnutie miestneho zastupiteľstva vás v minulosti príjemne prekvapilo, naopak s ktorými vôbec nesúhlasíte?

Potešila som sa novému „ihrisku“ pre psov v Prievoze. Pozemok bol nevyužívaný, v zanedbanom stave a psíčkari mali obmedzené možnosti, kde by nechali svojich psích miláčikov vybehať. Z môjho pohľadu určite pozitívne rozhodnutie. Nesúhlasím s pasívnym prístupom pri riešení situácie s parkovaním v celej mestskej časti. Je pre mňa prekvapujúce, že aj napriek tomu, že sa Ružinov rozrastá a buduje, táto problematika sa systematicky nerieši a „kvasí“. Niet divu, že pre Ružinovčanov je to priorita.

S akými ambíciami vstupujete do ružinovského diania? Čo by ste chceli presadiť?

Mojou ambíciou je nielen realizovať podnety od Ružinovčanov, ale pokúsiť sa spolu s mojimi poslaneckými kolegami vytrvať vo vzájomnej spolupráci a podpore. Len týmto prístupom sa nám podarí presadiť návrhy, ktoré zlepšia a skvalitnia život v Ružinove. V našom poslaneckom klube by sme sa v nasledujúcom období radi sústredili na rekonštrukciu ciest, chodníkov, revitalizovali parkovú zeleň a pokúsili sa riešiť problém s parkovaním. Určite by som rada sústredila svoju pozornosť na pokračovanie v rekonštrukcii športovísk, ich efektívnemu spravovaniu a hľadala spôsob ako vytiahnuť deti a mládež od počítačov a poskytla im zdravšiu alternatívu trávenia voľného času.

Ako plánujete komunikovať so svojimi voličmi?

Určite preferujem osobnú komunikáciu. V tomto smere sa snažíme zosúladiť aj s ostatnými kolegami z Pošne, aby sme našim voličom boli „po ruke“.

Ako vnímate Ružinov najnovšie už aj očami poslanca? Aj Vy máte v rukách jeho budúce fungovanie, do riešenia akého problému by sa bolo treba pustiť najprv?

Je pravda, že môj pohľad je odlišný. Ružinov začínam vnímať aj z opačnej strany. Problémy, ktoré som videla len v nejasných alebo obmedzených kontúrach, dostali teraz oveľa konkrétnejšiu podobu. Nie všetky problémy majú jednoduché riešenie. A to som len na začiatku ☺. Skôr ako si nastavím rebríček priorít, potrebujem získať všetky potrebné informácie. Preto Vám na túto otázku zatiaľ odpovedať nebudem.

Myslíte si, že byť ženou v politike je skôr výhoda alebo naopak. Máte nejakú taktiku ako svojich mužských kolegov dáte prípadne "do laty" ?

Nerada by som hovorila o výhodách alebo nevýhodách. Skôr je to pre mňa, ako pre ženu, výzva. Taktiku vám samozrejme s „taktickych“ dôvodov prezradiť nemôžem. To by som vzápätí musela vymyslieť nejakú novú ☺.

Ako ma možno nepoznáte

Som rodená Bratislavčanka - to je fakt a som na to patrične hrdá. S Ružinovom ma spájajú starí rodičia a zážitky. Oma bola rodená Prešporáčka - Ružinovčanka, ovládala všetky tri jazyky, vždy elegantne oblečená a robila znamenité štrúdle. Tu som sa učila bicyklovať, hrať stolný tenis, snažila som sa niečo dopestovať na záhrade. Teraz, krásnych 13 rokov, som definitívne Ružinovčankou.... spokojnou a usadenou. Tu som si našla svoje miesto, priestor pre život, priestor pre oddych, priateľov, a tu sa našiel človek, ktorý mi pomohol nájsť aj cestu späť k Bohu.

Veronika Vasilková

Vydanie: Január - Február 2015