Opäť sa otvorili brány škôl: V Ružinove vítal žiakov aj premiér

Po dvoch mesiacoch letných prázdnin sa druhého septembra opäť otvorili brány škôl. Inak tomu nebolo ani v modelovej škole na Tomášikovej ulici v našej mestskej časti. Žiakov tam nevítal – ako to býva tradične - len riaditeľ, ale aj premiér, minister školstva, župan a starosta.

V Ružinove máme 9 základných a 12 materských škôl, žiakov však v našej mestskej časti každý rok pribúda. Je to obľúbenosťou mestskej časti, jej infraštruktúrou, dostatkom zelene aj blízkosťou centra. A všetci vieme, že vytvoriť nové miesta v školách je mimoriadne náročné. U nás sa to však podarilo. Kým na niektorých školách v našej mestskej časti mali poriadne rušné leto, rekonštruovalo sa vo veľkom, skrášľovali sa priestory a opravovali potrebné veci (viac na str. 6 – 7), na Tomášikovej ulici vzniklo elokované pracovisko ZŠ Borodáčova.

Modelová škola sa môže pochváliť modernými priestormi, v každej triede pritom nechýba ani oddychová zóna pre žiakov, spĺňa tie najprísnejšie normy a dokonca aj módne trendy. Škola má pritom slúžiť ako inšpirácia pre ostatné školy na Slovensku aj ako vzdelávacie centrum pre učiteľov. Moderné zariadenie je priateľské aj ku školákom či pracovníkov s hendikepom. Prístup do školy, ako aj interiér, sú totiž bezbariérové.

Deti sa tiež môžu tešiť aj na to, že sa nebudú musieť „bifľovať“. V tejto škole sa majú žiaci naučiť, ako skupinovo riešiť problémy, či sa aktívne zapájať do výučby, ale hlavne – aj na tých predmetoch, ktoré nemajú celkom radi - cítiť sa príjemne.

Začiatkom septembra škola na Tomášikovej privítala asi stovku žiakov. Sú tu dve triedy prvákov, dve triedy druhákov a jedna trieda tretiakov. Už pred bránou školy bolo vidieť, že sa po prázdninách tešia na spolužiakov aj pedagógov. A možno práve preto, že sú to ešte stále malé deti, bolo na ich tvárach vidieť nefalšovanú detskú radosť, ktorá im, veríme, vydrží čo najdlhšie.

Škola sa páčila aj predsedovi vlády Eduardovi Hegerovi, ktorý prišiel v prvý deň školského roka privítať školákov, ktorí budú navštevovať toto vzdelávacie zariadenie. Aké to je, učiť sa celé mesiace v domácom prostredí, sám dobre pozná. Premiér je otcom štyroch detí. Aj preto sa poďakoval rodičom, žiakom, ale aj učiteľom, že zvládli uplynulý školský rok, ktorý bol iste mimoriadne náročný.

Minister školstva Branislav Gröhling sa vyjadril, že školy sa už plošne z dôvodu pandémie zatvárať nebudú. Zaočkovanosť zamestnancov škôl bola podľa neho k začiatku školského roka 68 percent, v niektorých okresoch to bolo 70 až 75 percent. Apeluje však na rodičov aj pedagógov, aby sa dali zaočkovať. Podľa odborníkov je to jediný spôsob, ako môžeme všetci spoločne poraziť pandémiu a aj spôsob, nech sa môžu deti prezenčne vzdelávať.

Aby škola na Tomášikovej mohla fungovať, muselo ruku k dielu priložiť veľa ľudí. Starosta Martin Chren pripomenul, že dôležitá bola aj spolupráca so županom Jurajom Drobom, lebo práve vďaka spolupráci so susediacim gymnáziom môže nová škola poskytovať všetky potrebné služby. Vyzdvihol tiež prácu riaditeľa ZŠ Borodáčova Martina Kotyru, pod ktorú pracovisko patrí a zaslúžil sa za jeho otvorenie. 

 

Vydanie: Október 2021