Osobnosť Ružinova: Oceňujeme poznanie, skúsenosti aj odvahu

V časopisoch sa o väčšine z nich nepíše, v televízii ich zazriete len veľmi zriedkavo. Oni však robia pre komunitu, v ktorej žijú, mimoriadne záslužnú činnosť. Ocenenie Osobnosť Ružinova si niekoľkí výnimoční Ružinovčania prebrali po prestávke, ktorú si vynútila pandémia koronavírusu. 

Ocenenie Osobnosť Ružinova je prejavom úcty a uznania výnimočným ľuďom, ktorí síce obyčajne nie sú známi, určite si však zaslúžia našu pozornosť. Aby aj naše deti a vnúčatá vedeli, že si vážime poznanie a skúsenosti, odhodlanie meniť veci k lepšiemu a pomáhať ľuďom vo svojom okolí.

Návrh na udelenie najvyššieho ocenenia mestskej časti môže predložiť ktokoľvek – jednotlivec, občianske združenie alebo inštitúcia. Udeľuje sa ľuďom, ktorí sú spätí s Ružinovom a ktorí sa osobitne významným spôsobom zaslúžili o rozvoj mestskej časti a život jej obyvateľov alebo ktoré obohatili ľudské poznanie vynikajúcimi tvorivými výkonmi.

Minulý rok získali ocenenie štyri osobnosti, ktoré za roky a desaťročia svojej profesionálnej kariéry získali rešpekt aj ďaleko za hranicami Ružinova. Medzi laureátov sa zaradili infektológ Peter Sabaka, historik umenia a pamiatkar Patrik Guldan, dlhoročný riaditeľ Gymnázia L. Novomestského Norbert Kyndl a vysokoškolský pedagóg Tibor Wallner.

O rok skôr to boli Ľuboš Bernáth, ktorý patrí k popredným osobnostiam hudobného a kultúrneho života. Ján Magál – in memoriam je zakladateľom mykologickej spoločnosti a desať rokov bol jej predsedom. Eduard Sýkora stál pri zrode Ružinova ako ho poznáme v súčasnosti a pri vzniku Štrkoveckého jazera. Medzi ocenených patrí aj zakladateľ medzinárodného filmového festivalu Ekotopfilm Pavol Lím a Silvester Krčméry – známy lekár a predovšetkým muž, ktorý sa dokázal vzoprieť totalite.

Sme radi, že takíto ľudia pôsobili a pôsobia práve v našej mestskej časti. Ľudia so správnymi hodnotami, ktorí môžu byť inšpiráciou aj pre ďalšie generácie. Ľudia, od ktorých sa môžeme veľa naučiť. 

 

Vydanie: Október 2022