Ovocné sady na Trnávke

Spoločnosť J&T REAL ESTATE, ktorá má v Ružinove niekoľko developerských zámerov, prišla s ďalším. Na periférii Bratislavy v blízkosti letiska plánuje vybudovať dostupné bývanie pre mladé rodiny s deťmi.

Svoj developerský zámer s názvom Ovocné sady odprezentoval investor vo februári aj pred obyvateľmi. V projekte by sa malo nachádzať 10 obytných domov s takmer 930 bytmi. Investor tam plánuje vybudovať aj 100 hotelových apartmánov, ktoré budú slúžiť na prechodné ubytovanie. „Ak si zoberieme priemernú obsadenosť pri tých 900 bytoch, približne 2,5 - 3 ľudí, tak nám ich tam pribudne 2 700, čo môžeme brať ako samostatnú mestskú štvrť," uviedol architekt projektu Radoslav Grečmal. A práve takýto nárast obyvateľov je hlavným problémom viacerých, ktorí bývajú na Trnávke. Takmer tritisíc nových ľudí by ovplyvnilo dopravnú situáciu v lokalite a v okolitých uliciach. Tá je na Trnávke v ranných a poobedných špičkách už teraz problémová, keďže ide o jednu z hlavných príjazdových ciest do Bratislavy. „Ľudia, ktorí prichádzajú do hlavného mesta z Rožňavskej ulice si cestu skracujú práve cez uličky Trnávky. Táto časť by mala byť pokojná, ale vďaka autám nie je. Neviem si predstaviť, žeby tu pribudlo ďalších takmer 3 000 ľudí," dodal obyvateľ Trnávky Róbert Molnár. Preto najdôležitejšie pri každom projekte je vyriešiť dopravu. Ľudia sa totiž pohybujú a z domu sa musia dostať do práce, deti do školy...Či už na to budú využívať mestskú hromadnú dopravu alebo autá, musia mať k doprave prístup. „Mestská hromadná doprava je vzdialená od plánovaného projektu, čo by sa malo tiež doriešiť. Takisto počet parkovacích miest, ten tiež nie je dostatočný," povedala ružinovská poslankyňa Anna Reinerová. Investor však plánuje mestskú dopravu posilniť, a to vznikom novej linky alebo zvýšením frekvencie existujúcich spojov. „Momentálne je zástavka v pešej vzdialenosti, akú norma povoľuje, ale aj tak by sme ju chceli presunúť až k hranici projektu, aby mali obyvatelia k nej lepší prístup," objasnil architekt projektu.

Lákadlom bude cena, ovocné stromy a zeleň

Investor za hlavnú výhodu tohto projektu považuje jeho cenu. Bývanie je prvotne určené mladým rodinám s deťmi, ktoré nemajú až toľko financií. Nízka cena odráža aj polohu, kde by mal byť projekt umiestený. Z jednej strany má letisko a z druhej diaľnicu. „Ja si myslím, že samotný projekt je dobrý, len na nesprávnom mieste. Ak tu dopustíme výstavbu sídliska, kde bude bývať takmer 3 000 ľudí, ktorí budú v tesnej blízkosti letiska, tak postupne to povedie k sťažnostiam obyvateľov na hluk. Ale to nie je jediný problém. Ak budú byty stáť takto blízko, tak automaticky zavrhujeme ďalšie rozširovanie letiska," povedal ružinovský poslanec Martin Ferák. Investor však hovorí, že priestor nie je zaťažovaný hlukom nad rámec normy a obyvatelia sú oboznámení s tým, kde sa výstavba nachádza aj čo je v jej okolí. Musia rátať s hlukom, ktorý spôsobuje pristávanie a vzlietanie lietadiel. Ku každej výstavbe neodmysliteľne patrí občianska vybavenosť, verejné priestory a zeleň. Súčasťou novej štvrte by mal byť veľký centrálny park s detským ihriskom, komunitným grilom, lezeckou stenou, detských centrom a ďalšími priestormi na spoločné trávenie voľného času. Investor plánuje vybudovať škôlku, keďže výstavba je určená mladým rodinám a miest v ružinovských materských školách je nedostatok. Preto by tam chcel vytvoriť škôlku, ktorá by bola v správe mestskej časti, čiže by bola štátna. Spĺňala by tak štandardy, ktoré by si samospráva určila. Podľa vyjadrenia architekta je uvedené v štádiu riešenia a bude to posunuté do ďalšej fázy. Projekt Ovocné sady Trnávka je momentálne v územnom konaní. Investor má všetky stanoviská, ktoré sú kladné resp. kladné s podmienkami. Ak by všetko prebiehalo, ako má, výstavba by sa mala začať koncom budúceho roka a hotová by mala byť v priebehu dvoch – troch rokov od začatia prác.

Marianna Podlucká

Foto: Marianna Šebová

Vydanie: Apríl 2018