Parlamentné voľby 2020: Stručný volebný manuál

Kedy si môžete vybaviť hlasovací preukaz? Na čo nesmiete v deň volieb zabudnúť? Ako zistím, kde je moja volebná miestnosť? Čo mám robiť, ak ležím doma s chorobou a chcel by som ísť voliť? Toto a ešte oveľa viac sa dozviete v našom stručnom sprievodcovi volebným dňom.

Hoci voľby do NR SR sa budú konať až 29. februára, časť voličov už má hlasovanie dávno za sebou. Špecifikom týchto volieb je totiž možnosť voliť poštou zo zahraničia. Kým v roku 2016 o ňu v Ružinove požiadalo necelých päťsto voličov, tentokrát toto číslo stúplo až na 1200. Okrem destinácií ako Česko, Veľká Británia, Rakúsko alebo Nemecko putovali hlasovacie lístky napríklad na Cookove ostrovy, do Francúzskej Polynézie alebo na Jamajku.

Hlasovací preukaz

Ak v deň volieb nebudete doma, ale napriek tomu by ste chceli voliť, stačí vám na to hlasovací preukaz. Ten sa dá vybaviť veľmi jednoducho. Stačí, aby ste do pondelka 10. februára poslali žiadosť o jeho vydanie buď písomne na adresu miestneho úradu, na Mierovú 21, Bratislava, alebo prostredníctvom emailovej adresy volby@ruzinov.sk. Hlasovací preukaz potom dostanete na adresu, ktorú uvediete v žiadosti. Ak sa rozhodnete vyzdvihnúť si preukaz osobne, môžete to pokojne urobiť až do piatku 28. februára do 12:00.

Kde a ako voliť

Oznámenie o tom, kde budete voliť, by ste už mali mať v týchto dňoch vo svojich schránkach. Jeho súčasťou sú aj informácie o mieste a čase konania volieb. Zoznam ulíc s konkrétnymi volebnými miestnosťami nájdete aj na webe mestskej časti v sekcii Voľby do NR SR 2020. Či už ste starší, alebo vám hlasovať priamo vo volebnej miestnosti neumožňuje zdravotný stav, svojho volebného práva sa zriekať nemusíte. Stačí, ak si objednáte prenosnú urnu a v priebehu  volebného dňa za vami prídu zástupcovia vašej okrskovej komisie. Ale len vo svojom okrsku, inak potrebujete hlasovací preukaz. Urnu si môžete objednať na 02/ 48 284 318, 02/ 48 284 323 alebo 02/ 48 284 338 alebo na volby@ruzinov.sk, ale nie na konkrétnu hodinu.

Bezbariérový vstup

Väčšina okrskov je umiestnená v budovách škôl, takže cesta do miestnosti môže byť náročná. V prípade, že by mal niektorý z voličov záujem voliť v okrsku s bezbariérovým vstupov, môže tak urobiť na ZŠ Mierová, Nevädzová alebo Vrútocká. V takomto prípade však, keďže budete voliť mimo svojho okrsku, potrebuje hlasovací preukaz tiež.

Vo volebnej miestnosti

Keďže počas minulých volieb zažili komisie viacero situácií, ktorým by bolo dobré vyhnúť sa, radi by sme upozornili aj na ne. Do miestnosti nevstupujeme ani na bicykli, ani na kolobežke a ani na kolieskových korčuliach. Rovnako do nej nejdeme ani so psom. A napokon... Overenie totožnosti je možné jedine s občianskym preukazom. Samotný pas nebude stačiť.

Koho volíme?

Volič dostane obálku a 25 hlasovacích lístkov – vyberie si jeden z nich. Ak chce využiť aj možnosť udeliť preferenčný hlas, môže zakrúžkovať poradové číslo najviac 4 kandidátov. Takto označený lístok vloží do obálky a vhodí do volebnej urny. Volebné miestnosti sa zatvárajú o 22:00.

 

Vydanie: Január - Február 2020