Po kom sú pomenované?

Ulice v Ružinove nesú rôzne názvy. V mestskej časti sa nachádzajú súbory ulíc, ktoré majú niečo spoločné. Tak môžu obyvatelia bývať v časti, ktorá je venovaná vesmíru s ulicami ako Mesačná, Súhvezdná alebo na uliciach, ktoré nesú názvy kvetín ako Nezábudková, Nevädzová či Rumančeková. Ani Ružinov ale neobchádzajú ulice pomenované po známych osobnostiach.

Ulice, ktoré sa nachádzajú v Ružinove nie sú historické, vznikli so stavbou sídlisk. Najznámejšou a tzv. bulvárnou ulicou je práve Ružinovská, ktorá patrí k hlavnej tepne mestskej časti. Až do roku 1992 mala pomenovanie podľa Karola Šmidkeho, komunistického politika. Väčšina staroružinovčanov ju stále volá a pozná ako Šmidkeho ulicu. Ulica vznikla pri tvorbe sídliska a dnes z nej vyúsťuje Pošeň, Ostredky, Trávniky a Štrkovec. Ružinovská ulica prechádza takmer celým územím mestskej časti. „Treba pochváliť architektov, ktorí ju v 60-tych rokoch naprojektovali. Urobili ju reprezentatívnu a stále slúži Ružinovčanom, pričom zvláda nápor áut aj tejto doby," povedala Jana Hamšíková z Mestského ústavu ochrany pamiatok. Autori ulicu vytvárali s pohľadom do budúcnosti a na všetky potreby, ktoré budú v 21. storočí.

Sídlisko

Známe mená na Pošni

Sídlisko Pošeň pretínajú ulice pomenované po známych osobnostiach, je tam napríklad Exnárova, Štefunkova, Borodáčova či Čmelíkova. Tá je pomenovaná podľa Jána Čmelíka, slovenského partizána. Jeho rodičia odišli na Dolnú zem v rámci migračnej vlny, ktorá prebehla pri osídľovaní Dolnej zeme. Slováci, ktorí tam prišli si vytvorili mestečká a dediny. Celý svoj život prežil v bývalej Juhoslávii, kde sa počas vojny zapájal do partizánskeho hnutia a organizoval rôzne protifašistické akcie. „Dostal sa do väzenia, odkiaľ aj utiekol. Neskôr ho znova zajali a bol mučený, týraný a nakoniec zastrelený a pochovaný v hromadnom hrobe. Stal sa hrdinom Juhoslávie," dodala Hamšíková. Na Čmelíkovej ulici je mu venovaná aj pamätná tabuľa, ktorá pripomína, kto Ján Čmelík bol. Bola osadená v roku 1972 a vytvoril ju sochár Rastislav Miklánek. Popri tabuli je aj portrétna busta. Ďalšou významnou ulicou je Borodáčova, ktorá sa nachádza v tichej časti Pošni. Lemujú ju nízke obytné domy a torzá rodinných domov. Táto časť Ružinova je známa hlavne základnou školou, ktorú navštevuje väčšina detí z okolia. Ulica ako aj škola sú pomenované podľa známeho slovenského divadelníka Janka Borodáča. Bol zakladateľom slovenského národného divadla. Zomrel v roku 1964 a je pochovaný v Slávičom údolí. „Môžeme povedať, že bol otcom všetkých divadelníkov, ktorí tvorili jadro slovenského divadla," povedala Jana Hamšíková. Na fasáde základnej školy sa nachádza aj pamätná tabuľa, ktorá nesie jeho portrétny reliéf. Vytvorila ho slovenská sochárka Klára Pataki. Problémom pamätnej tabule je, že zapadá medzi grafitmi, ktoré sú na základnej škole a málokto si ju všimne a slovenskí umelci ostávajú zabudnutí medzi domami.

Marianna Podlucká Foto: Radoslav Hoblík

 

Fotogaléria: 
Vydanie: Apríl 2018