Polícia radí: Aby vás neokradli podvodníci...

Seniori patri v spoločnosti medzi najzraniteľnejšie skupiny osôb. Veľmi dobre to vedia aj páchatelia trestných činov. Polícia opakovane upozorňuje na ich metódy. Obeťou sa však môžu stať aj mladšie ročníky. Ako sa tomu vyhnúť? 

V posledných mesiacoch sa zvýšil počet prípadov, kedy seniori vyhodili svoje cennosti páchateľovi, ktorý stál pod oknom pred ich bytovým domov.

 

Peniaze vyhodené z okna

Čo si vlastne tento podvodník vymyslel a ako prebieha takýto podvod?

1. Najskôr páchateľ zatelefonuje seniorovi na pevnú linku.

2. Predstaví sa ako policajt, prípadne vyšetrovateľ.

3. Potom seniora presvedčí, že do jeho bytu idú zlodeji.

4. Prikáže mu, aby zbalil peniaze a cennosti do tašky a vyhodil ich von oknom, kde sa o ne postará ďalší policajt. Namiesto policajta však pod oknom stojí zlodej, ktorý peniaze a cennosti zoberie.

Čo radí polícia? Ak máte akékoľvek pochybnosti, zavolajte na políciu na tel. číslo 159, alebo svojim blízkym a poraďte sa s nimi.

 

Kúpená "láska"

Láska je mocná čarodejka. Dokonca až taká, že nás môže pripraviť o celú kôpku peňazí. Najnovšie na to doplatila 57-ročná Bratislavčanka, ktorá údajnému vojakovi OSN v Jemene poslala až 250-tisíc eur.

Čím tento podvodník ženu presvedčil?

1. Muž, ktorý tvrdil, že je vojak armády OSN v Jemene, jej napísal na sociálnej sieti.

2. Rôznymi príbehmi si u ženy získal dôveru.

2. Žena mu postupne prostredníctvom elektronického bankovníctva poslala až 250-tisíc eur.

3. Aj keď sa žena zdôverila svojmu partnerovi, o financiách mu nepovedala. Až neskôr, keď nadobudla pocit, že ide o podvod, obrátila sa na políciu

Čo radí polícia? Polícia upozorňuje, že počítačovo zruční podvodníci dokážu pôsobiť dôveryhodne a príbeh o „vojakovi na misii“ použili podvodníci už viackrát. Preto nedôverujete každému na sociálnej sieti a dobre si premyslite, komu pošlete svoje peniaze. Najmä ak ide o neznámu osobu zo zahraničia. Vypátrať ju je takmer nemožné.

 

Pomôžte odhaliť podvody

Ak máte informácie o takýchto a podobných prípadoch, obráťte sa na políciu. Môžete tak zabrániť tomu, aby podvodníci obrali o majetok ďalších dôverčivých ľudí. Políciu môžete požiadať, aby vašu totožnosť nikomu neprezradili. Napísať im môžete na sociálnej sieti, alebo zatelefonovať KALENDÁR na číslo 158. 

 

Vydanie: Február 2023