Poradňa pre občanov: Stavebný ombudsman

Máte obavy, že vo vašom okolí vyrastá čierna stavba alebo že je porušovaný územný plán? Alebo potrebujete radu ohľadom postupov úradov? Práve pre vás je tu stavebný ombudsman.

Napriek tomu, že témy súvisiace s výstavbou patria medzi najčastejšie diskutované, stále sú pre mnohých neprehľadné a ťažko zrozumiteľné. Mnohokrát sa preto stáva, že napríklad developerské projekty pripomienkujú neskoro, vo fázach, kedy už nie je možné stavbu upravovať podľa ich predstáv.

Magistrát začiatkom roka zriadil funkciu stavebného ombudsmana, ktorý bude občanom poskytovať poradenstvo pri ochrane verejných záujmov dotknutých výstavbou na území mesta, aby sa lepšie orientovali v kompetenciách a postupoch úradov a aktuálnej legislatíve. Zároveň bude chrániť záujmy mesta ako orgánu územného plánovania a účastníka konaní v prípade osobitne významných stavieb, tak aby bol dodržiavaný územný plán.

V kompetencii ombudsmana nie je poskytovať konzultácie postupu vo vlastných stavebných zámeroch občanov. Stavebným ombudsmanom sa stal Jaroslav Pavlovič známy vďaka pezinskej iniciatíve „Skládka nepatrí do mesta”. Ak máte záujem o konzultáciu, každý pondelok od 9:30 do 12:30 a stredu od 13:00 do 15:00 je možné stretnúť sa bez nutnosti rezervácie termínu v priestoroch Kancelárie prvého kontaktu a podateľne na Primaciálnom námestí 1 v budove Novej radnice. V utorok doobeda a vo štvrtok po celý deň je možné rezervovať si konkrétny termín.

Viac info na www.ombudsman.bratislava.sk.

 

Vydanie: Marec 2020