Poriadok na verejnom priestranstve: Smeti... a čo s nimi?

Ilustračná fotografia. (Pixabay.com)

Stále častejšie dostávame podnety, ktoré upozorňujú na znečistenie verejného priestranstva. Okrem ulíc a parkov sú to ale mnohokrát upozornenia na odpadky v okolí kontajnerových stojísk a jednotlivých domov. V takýchto prípadoch sa však treba obrátiť na správcu.

Dočisťovanie týchto miest je totiž zodpovednosťou správcu domu, nie mestskej časti alebo magistrátu. Nejde len o niekoľko kusov odpadkov. Počas minulého roka sme v Ružinove, okrem iného, vyzbierali 8,86 ton (!) opotrebovaných pneumatík a vyviezli takmer tri tony drobného stavebného odpadu. Nič z toho sa vyhadzovať nesmie a napríklad pneumatiky musí prevziať každý pneuservis.

Napriek tomu, že susedské brigády už rozhodne nie sú žiadnou výnimkou, a pravidelne sa do nich zapája stále viac ľudí, štatistiky z portálu odkaz pre starostu hovoria jasnou rečou. V roku 2019 bolo v našej mestskej časti nahlásených v kategórii neporiadok a odpadky 44 podnetov. Nešlo len o čierne skládky, ale poväčšine len o odpadky v okolí domov. Napriek tomu bola funkcia „chcem pomôcť“, ktorá dáva možnosť podieľať sa na vyriešení podnetu, využitá len jediný raz.

Ak sa však rozhodnete zorganizovať väčšiu brigádu, pomôcť vám môže aj miestny úrad – napríklad aj tým, že zabezpečí odvoz zozbieraného odpadu. Dôležité je však dohodnúť sa na tom vopred, nie až tesne pred akciou.

V prípade, že by ste sa chceli poradiť o podmienkach takejto pomoci, kontaktujte nás na adrese podnety@ruzinov.sk.

 

Vydanie: Január - Február 2020