POSTREHY RUŽINOVČANOV

Keď ľudia chcú, tak to ide

Sme komunita, žijeme v okolí ihriska Haburská a dokážeme veľké veci, no i napriek tomu potrebujeme pomôcť.

Celé to začalo niekedy na jar, keď daždivé počasie vystriedali slnečné dni a opäť sme sa vyhrabali z našich príbytkov na ihrisko „za domom”. Ihrisko po zime, stále v nezmenenom smutnom a veľmi ošarpanom stave so špinavým pieskom, čakajúcim na výmenu. Vedeli sme, že ihrisko je v zložitej situácii a jeho revitalizácia je v nedohľadne, avšak chceli sme niečo pre naše deti teraz, kým sú ešte malé a chcú sa na ňom hrať. O grant sme nestihli požiadať a, žiaľ, aj termín “Naše mesto” sme prepásli. Zobudili sme sa neskoro. No prišlo osvietenie a začali sa chrliť nápady, čo by sa dalo upraviť, vyčistiť, natrieť, zhotoviť za nízke náklady. Dali sme hlavy dokopy, vyzbierali sme nejaké peniaze a brigáda mohla začať. Porobilo sa skutočne veľmi veľa a stále je čo robiť.

Za pomoci miestneho úradu Ružinov sa nám podarilo zbaviť sa starého vysušeného stromu, vymeniť starý piesok za nový, poskytli nám zvyšok farieb, štetcov, rukavíc po akcii Naše mesto a čo sa dalo, tak opravili. S rodičmi sme ponatierali všetky preliezky, spravili si dopravné ihrisko, z pneumatík zhotovili húsenicu Matildu a draka Patrika, do piesku sme osadili krásne vymaľovaný starý jedálensky stôl, dokúpili sa dve hojdačky, zavesila sa lopta na lane (ktorá má zatiaľ najväčší úspech), postavilo sa indiánske teepee, na plot sme namontovali školskú tabuľu na kreslenie, chvíľu sme mali aj mini basketbalový kôš, ale žiaľ, kradne sa všade...

Je ešte potrebné natrieť oplotenie, ale už sme na konci so silami, tak niečo si asi necháme aj na budúci rok, uvidíme. Máme v pláne spraviť aj pneumatikovú skalku na starom nevyužívanom pieskovisku, kde by sme zasadili nejaké kvetiny a bylinky. Pod hojdačky plánujeme dať pneumatiky, aby tak nebúchali pri náraze o zem.

Keď ľudia chcú a nadchnú sa pre niečo, čo nie je len pre ich osobné blaho, ale pre dobrý pocit a pre všetkých, tak to ide a nie je to ani také zložité. Spoločnými silami sme to nakoniec zvládli, aj keď nie všetko a úplne profesionálne, no odmenou nám je radosť detí, ktoré sa tam hrajú.

Nedávno nám odstránili najväčšiu preliezku na ihrisku, našu „raketu”, pretože bola v dezolátnom stave a hrozilo jej zrútenie. Mrzí nás, že tak ubudne možnosť na sebarealizáciu mládeže, ktorá “raketu” využívala na cvičenie, ale je to potrebné z hľadiska bezpečnosti. Ak by sa preto našla nejaká spoločnosť, ktorá by nám pomohla zaplniť prázdne miesto a finančne podporila aspoň jedno zariadenie na cvičenie, bolo by to pre nás veľké zadosťučinenie v našom snažení. Veď čo je krajšie - vidieť mládež fajčiť a popíjať alebo cvičiť na ihrisku a starať sa o svoje zdravie?

Zuzana Cintulová

Fotogaléria: 
Vydanie: September 2015