POZNAJTE SVOJHO POSLANCA: Martin Barkol

Martin Barkol (34) je ružinovským poslancom druhé volebné obdobie. Kandidoval za SDKÚ-DS a volebný obvod Pošeň. Je členom miestnej rady, grantovej komisie a Komisie mandátovej legislatívno-právnej a kontroly. Na strednej škole vyštudoval elektrotechniku, pracoval na rôznych obchodníckych pozíciách aj ako živnostník a v súčasnosti pracuje ako operátor v súkromnej firme, ktorá prenajíma limuzíny.

Odkedy ste Ružinovčanom?

S rodičmi sme sa prisťahovali na Pošeň, keď som mal asi dvanásť rokov.

Čím je pre vás atraktívna táto mestská časť?

Okrem atraktívnej polohy – susedstvo s centrom mesta - je pre mňa táto mestská časť atraktívna aj vďaka lokalitám ako napríklad Prievoz, Staré záhrady a podobne, ktoré pripomínajú život na vidieku v tom pozitívnom slova zmysle - ticho, susedské vzťahy či skupinky hrajúcich sa detí. Rovnako atraktívna je pre mňa aj vďaka možnostiam pre rodiny s deťmi, máme tu veľmi veľa pekných zrekonštruovaných detských ihrísk, športovísk a udržiavanej zelene.

Čím vás zaujala komunálna politika a možnosť „variť“ v kuchyni ružinovskej samosprávy?

Predovšetkým som to vnímal ako možnosť a príležitosť môcť zmeniť to, čo mi ako obyvateľovi Ružinova prekáža.

Prešli tri roky súčasného volebného obdobia. Ktoré kroky, udalosti, považujete vy za kľúčové za tento čas?

Určite medzi ne patrí rekonštrukcia škôlok v správe mestskej časti a výstavba športového areálu na Nevädzovej.

Čo vnímate ako problém v Ružinove, ktorý sa nedarí riešiť, resp. nie je také jednoduché dosiahnuť pozitívny výsledok?

Chátrajúci objekt resp. nedokončená výstavba nákupného centra Yosaria Plaza.

Kandidovali ste za volebný obvod Pošeň - s čím sa na vás obracajú obyvatelia tejto lokality?

Údržba ciest a chodníkov a rekonštrukcia povrchov. V letnom období je to kosenie a orez krovín a stromov. Mladé rodiny zaujímajú detské ihriská, vo veľkej miere je to vždy ihrisko najbližšie k ich domovu, v akom stave sa nachádza a čo sa dá urobiť, aby to konkrétne ihrisko bolo lepšie, krajšie a bezpečnejšie pre deti. No najviac ich trápi nedokončený projekt Yosaria Plaza, čiže pôvodný obchodný dom Ružinov a to, v akom úbohom stave je to dnes. Nevedia sa zmieriť s tým, že uprostred Ružinova je takáto zrúcanina, ktorá sa nezmenila už niekoľko rokov a zmena k lepšiemu je v nedohľadne.

Ako najčastejšie s obyvateľmi komunikujete?

V dnešnej dobe už najmä prostredníctvom mailu, prípadne mobilu, ale preferujem osobné stretnutia.

Na rozdiel od viacerých kolegov poslancov vás veľmi nevídať na dôležitých stretnutiach či diskusiách s obyvateľmi napríklad kvôli informovaniu o výstavbe alebo kvôli územným plánom zón na Štrkovci. Prečo?

Mám prácu, ktorá je na smeny a nie je možné mať flexibilný pracovný čas. Službu poskytujeme tak počas dňa, ako aj v noci. Vo väčšine prípadov, keď boli verejné diskusie sa mi to, bohužiaľ, prekrývalo s mojou prácou, ktorá živí mňa i rodinu.

Čo považujete za kľúčové veci v Ružinove, ktoré by ste chceli do konca volebného obdobia mať vyriešené, mať za sebou?

Určite Yosaria Plaza.

AJ TOTO SOM JA

Pätnásť rokov som tancoval a učil salsu, kde som spoznal rôznych zaujímavých ľudí a okrem iného aj svoju súčasnú manželku, s ktorou mám dve deti Adriana (4,5) a Natáliu (3). Mám rád prechádzky lesom, na ktorých s deťmi vždy zažijeme nejaké to dobrodružstvo alebo ich naučím niečo nové.

Miroslava Štrosová

Foto: archív M.B.

Fotogaléria: 
Vydanie: November 2013