Poznáme, kde bývame?

Po kom je pomenovaná Borodáčova ulica, či ako sa volá známa fontána na Pošni? Aj s takýmito otázkami sa museli seniori popasovať. A zvládli to bravúrne, dokázali, že Ružinov poznajú na výbornú!

Poznáme, kde bývame? Otázka, na ktorú sa snažili hľadať odpovede ružinovskí seniori. Súťaž bola zameraná najmä na znalosti z lokality Pošeň, keďže práve tu sa zrodil tento zaujímavý nápad. „Myšlienka vznikla u seniorov z jednoty dôchodcov na Pošni. Vtedajšia predsedníčka pani Hanisková pri prechádzke po Pošni sledovala Ružinovčanov a najmä seniorov. Pýtala sa ich, na akej ulici bývajú a či poznajú svoju domovinu," objasnila Darina Horáková, riaditeľka Knižnice Ružinov. Seniori sú ale doslova lační po informáciách a tak a rozhodli dozvedieť sa o svojom bydlisku viac. Pozvali si k sebe na kus reči architekta Iľju Skočeka, ktorý sa podpísal pod viaceré ružinovské sídliska. Aj to ich podnietilo ešte viac pátrať. „Hľadali informácie na internete, zaujímavosti z Pošne. Potom spísali do dvadsať stranového študijného materiálu. Ten sme u nás v knižnici rozmnožili a dali k dispozícii ďalším seniorom a denným centrám, aby sa čo najlepšie pripravili na súťaž," doplnila Darina Horáková.

Z každého rožku trošku

Po kom je pomenovaná Borodáčova ulica, či ako sa volá známa fontána na Pošni? Aj s takýmito otázkami sa museli seniori popasovať. „Niektoré otázky ma prekvapili a niektoré boli jednoduché. Ja tu bývam už vyše 50 rokov, veľa som tu toho prežila a za tie roky som spoznala Ružinov a najmä Pošeň dokonale," pochválila sa Vierka. Netradičná vlastivedná súťaž ale prilákala do Domu kultúry Ružinov mnoho seniorov nielen z Pošne. „Pred súťažou sme sa stretli v klube a spoločne sa pripravovali. Rozoberali sme jednotlivé ulice a pamiatky, ktoré sú na Pošni. A to nám veľmi pomohlo, dobrá príprava priniesla ovocie," skonštatoval vysmiaty súťažiaci Tonko. Pomocnú ruku seniorom podal Igor Adamec, ktorý podujatie moderoval a nie raz poradil súťažiacim, keďže v Ružinove je doslova varený-pečený: „Samozrejme, že poznám svoj Ružinov, pokiaľ mi to teda pamäť dovolí. Ja ho mám poprechádzaný so psom, prebicyklovaný, električkami i autom prejdený. Niektoré otázky priznám sa boli ťažšie, ale spoločne sme ich zvládli. Musím našich seniorov jednoznačne pochváliť!"

Katarína Kostková,

Foto: Marianna Šebová

 

Vydanie: Jún 2017