PR: Chronická bolesť? Zbavte sa jej za niekoľko minút

Klinika EuroPainClinics ponúka unikátnu metódu odstránenia chronickej bolesti chrbta spôsobenú poškodením medzistavcovej platničky.

Na otázku, čo to vlastne bolesť je sa odpovedá veľmi ťažko. Ide o subjektívny pocit jedinca, ktorý ňou trpí. Isté však je, že dlhodobá bolesť dokáže zo života spraviť peklo nielen tým, ktorých sa bezprostredne týka, ale aj ich okoliu. Nové moderné intervenčné techniky liečby bolesti dokážu to, čo vás trápilo niekoľko rokov, odstrániť už za niekoľko minúť.

Takmer jeden milión Slovákov trpí chronickou bolesťou chrbta. Na rozdiel od akútnej bolesti, ktorá vzniká ako dôsledok zranenia či choroby a je typická svojim krátkym trvaním, predstavuje chronická bolesť dlhodobo pretrvávajúci stav. Čo sa skrýva za touto nepríjemnou bolesťou? Štatisticky, v 4 z 10 prípadov za to môže poškodená platnička. Poškodením sa rozumie napríklad stav, kedy platnička opakovane vyvoláva zápaly miechových nervov. Bežná liečba, ktorá je účinná pri liečbe akútnej bolesti, žiaľ, v týchto prípadoch väčšinou nezaberá. Riešením potom môžu byť moderné intervenčné techniky liečby bolesti, ktoré ponúka klinika EuroPainClinics.

Lekári z kliniky EuroPainClinics používajú unikátnu metódu Disc-FX, ktorá rieši problém poškodených medzistavcových platničiek. V prípade podozrenia, že bolesť vychádza z medzistavcovej platničky, vykonajú lekári diagnostiku, ktorá sa nazýva provokačná diskografia. Zavedú do platničky pod kontrolou RTG pomocou ihly pod tlakom kontrastnú látku. Zdroj bolesti je odhalený práve vtedy, keď pacient po podaní tejto látky zacíti bolesť podobnú tej, ktorá ho bežne trápi.

Ak áno, narušená platnička „sa opraví“ pomocou metódy Disc-FX. Doktori poškodenú časť platničky odstránia a malé nervy spôsobujúce bolesť zlikvidujú pomocou tepla. Nástroje sa zavádzajú použitím silnejšej ihly. Ide o miniinvazívny zákrok vykonávaný ambulantne a pri vedomí. Pacient odchádza približne  po hodine domov. „Na rozdiel od bežnej operácie, ktorá môže skomplikovať pacientov stav a niekedy je nutné ju opakovať, metódou Disc-FX je opakovanie zákroku menej pravdepodobné. Navyše aj riziká sú tu minimálne,“ zdôrazňuje MUDr. Martin Griger, vedúci lekár novootvoreného pracoviska siete EuroPainClinics v Bratislave. To, či je však zákrok pre vás vhodný, musíte dopredu konzultovať s doktorom. Závisí to od stupňa poškodenosti platničky – čím výraznejšie poškodenie, tým väčšia pravdepodobnosť, že budete potrebovať klasický otvorený operačný zákrok.

Prvou pacientkou na území Slovenska, ktorá tento zákrok podstúpila, bola zdravotná sestra Iveta (42) z okolia Svidníka. Bolesti pociťovala už viac ako sedem rokov, pričom sa stále zhoršovali. „Poškodená platnička mi spôsobovala bolesti, ktoré vystreľovali do celého chrbta a to mi bránilo v pohybe,“ opisuje svoje ťažkosti pacientka pred zákrokom. „Užívala som dlhodobo lieky predovšetkým len na utlmenie bolesti. Pravidelne som navštevovala fyzioterapeuta a dostávala infúzie,“ objasňuje pacientka.

Disc-FX je ambulantný približne polhodinový zákrok vykonávaný v lokálnom znecitlivení. Veľkou výhodou tohto výkonu je, že pacient odchádza ešte v ten deň domov. Na rozdiel od bežných invazívnych chirurgických zákrokov nie je odkázaný na niekoľko týždňov či mesiacov na lôžko. Pri Disc-FX stačí len počas 6 týždňov dodržiavať plánovaný pokojnejší režim. Následne je pacient opäť schopný viesť plnohodnotný a kvalitný život, a dokonca sa tešiť z takých maličkostí ako z obyčajnej prechádzky v prírode.

V texte sa vyjadroval:

MUDr. Martin Griger, lekár - špecialista na liečbu bolesti

Je odborníkom v intervenčnej liečbe bolesti vykonávanej pod röntgenologickou a ultrazvukovou kontrolou. Bohaté skúsenosti v intervenčnej algeziológii, z ktorej má absolvovanú špecializačnú skúšku, nadobudol počas dlhodobého pôsobenia v írskych nemocniciach. Je certifikovaný anestéziológ, intenzivista a špecialista na liečbu bolesti nielen na Slovensku ale i Českej republike a Írsku. Momentálne je vedúcim lekárom na klinike EuroPainClinics v Bratislave, kde zastáva prestížnu funkciu v obore liečby bolesti.

O sieti kliník EuroPainClinics (EPC):

Sieť nezávislých zdravotníckych zariadení, EPC, sa špecializuje na intervenčnú diagnostiku a liečbu bolesti. Ponúka riešenia pacientom, ktorých dlhodobo trápia bolesti, predovšetkým v oblasti chrbta. Tím odborníkov so skúsenosťami zo zahraničia poskytuje pacientom moderné diagnostické a terapeutické výkony, ktoré prinášajú úľavu od bolesti chrbta, ale i hlavy, viscerálnej bolesti či neuropatickej bolesti. Kliniky sú prístrojovo najlepšie vybavenými zariadeniami intervenčnej liečby bolesti na Slovensku a v Českej republike. Pracoviská  EPC sa u nás nachádzajú v Bratislave a Bardejove, kde sa naši odborníci sústreďujú najmä na komplexnú diagnostiku a liečbu bolestí chrbta podľa najnovších moderných štandardov. Okrem toho je EuroPainClinics aj odborným garantom zdravotnej starostlivosti poskytovanej poliklinikou Terasa v Košiciach. Tím špecialistov sa tu venuje špecifickým endoskopickým miniinvazívnym výkonom v spinálnom kanáli a na medzistavcových platničkách. www.europainclinics.com

Nové pracovisko EuroPainClinics v Bratislave:

Vila Magma EPC, 1. poschodie, Rusovská cesta 19, 851 01 Bratislava

Vedúci lekár: MUDr. Martin Griger, Consultant in Pain Medicine (špecialista na liečbu bolesti)

Pacienti sa môžu objednať:

 

Fotogaléria: 
Vydanie: Január - Február 2015