Príbeh z titulnej strany: Buďme k sebe aspoň o trochu lepší

Má len desať rokov, ale robí viac ako mnohí dospelí. Nejde o žiadne veľké veci, práve naopak. Olivka Böhmerová mohla sedieť doma a hrať počítačové hry alebo četovať s kamarátkami. Namiesto toho šila rúška a pomáhala susedom v dome s nákupmi. 

Len niekoľko dní potom ako sa u nás a všade na svete kvôli koronavírusu zastavil čas, zavesila Olivka do výťahu plagát, že ak by tí starší a chorí potrebovali, môže im ísť nakúpiť. Napriek tomu, že dnes väčšina z ľudí svojich susedov ani nepozná, aj vďaka tejto situácii si k sebe dokážu nájsť cestu a pomôcť jeden druhému. Rovnako ako Olivka so svojou mamou. Pomohli s nákupmi, vyzdvihli lieky a potom začali aj s mamou šiť rúška. Každé z nich zabalila do samostatného vrecúška a dala do tašky, ktorú zavesila do výťahu, aby si ich susedia mohli vziať. Jej otec je lekár, a tak veľmi dobre rozumie tomu, čo ľudia v prvej línii robia a čomu čelia. Vyrobila preto plagát a všetkým susedom pripomenula, že v piatok večer tlieskame na balkónoch lekárom, záchranárom a všetkým, ktorí sa starajú o nás ostatných. Zažila však pri tomto všetkom aj nejaký veselý zážitok? „Samozrejme. Robili sme si napríklad „výťah“ cez balkóny a všeličo sme si posielali. Skončilo to tak, že si dospelí štrngli,“ smeje sa Olivka. Zatiaľ čo pózovala nášmu fotografovi, rozprávali sme sa s jej mamou Zuzanou aj o tom, prečo sú pre nich susedia a vzťahy v dome také dôležité. „Nerobíme nič výnimočné. Záleží nám však na tom, aby sme tu žili spolu a nielen vedľa seba. Aby ľudia vedeli, že v takýchto chvíľach si navzájom dokážeme pomôcť. Susedia sa usmievajú na nás a my na nich. Musíme sa snažiť aj z tohto, čo prišlo, čerpať aj to pozitívne a posilniť dobro v nás.“ Dnes sa už teší do školy, ale má zopár nápadov aj do budúcnosti. „Chystáme sa už aj na Vianoce. Vo vchode budeme mať stromček s vianočnými želaniami seniorov – susedia si budú môcť nejaké zvesiť a niekomu, možno aj úplne neznámemu, splniť vianočné prianie.“

Detský čin roka 2020

Príbeh Olivky je jedným z tých, ktoré nám denno-denne dokazujú, že deti dokážu byť prinajmenšom také obetavé, starostlivé a odvážne ako ktorýkoľvek dospelý. Deti dokážu zachrániť život a vďaka - možno na prvý pohľad drobnostiam – môžu iným pomôcť prekonať ťažké obdobia v živote. Za to všetko si zaslúžia uznanie nielen svojho okolia, ale aj nás ostatných.

Projekt Detský čin roka oslavuje už svoj 20. ročník a za tento čas sa doň zapojilo neuveriteľných 1,6 milióna detí z celého Slovenska. Situácia, ktorú v tomto období prežívajú ľudia nielen na Slovensku, ale na celom svete, si žiada hovoriť o význame dobra ešte o čosi viac ako inokedy. Slovo „pomoc“ nadobudlo nový, širší rozmer. Deti môžu o čosi viac aj malým dobrým skutkom vniesť do každodennej reality cenné a dôležité posolstvá. „Štartujeme 20. ročník projektu Detský čin roka, lebo veríme, že v týchto ťažkých časoch je dôležité, aby sa dobré veci diali a zdieľali. Všetci potrebujeme počuť pozitívne správy. V aktuálnej situácii budeme projekt komunikovať hlavne online a dúfame, že naše posolstvo o zdieľaní dobrých skutkov detí sa dostane k čo najväčšiemu počtu detí, učiteľov, rodičov i celej verejnosti,“ uviedla Saša Broadhurst-Petrovická, štatutárka OZ Detský čin roka.

Ak vo svojom okolí poznáte dieťa do 16 rokov, ktoré urobilo alebo robí niečo, čím môže inšpirovať nás ostatných, môžete ho nominovať poštou na adresu OZ Detský čin roka, Ševčenkova 21, 851 01 Bratislava alebo prostredníctvom webovej stránky www.detskycin.sk. 

 

Fotogaléria: 
Vydanie: Máj 2020