Prvé kroky na ľade

Keď pred 10 rokmi odštartoval Ružinovský športový klub kurzy korčuľovania pre škôlkarov, ani sám netušil, aký to bude mať u detí úspech.

Z roka na rok sa na kurzy prihlasovalo viac a viac ružinovských materských škôl. "Ten záujem je naozaj obrovský. Na ľade sa striedajú už takmer všetky ružinovské škôlky. Aj túto zimu si korčule obuje 500 detí. Mnohé z nich sa dokonca na kurzy vracajú každoročne. Teší nás ich záujem a hlavne dôvera rodičov. Tí si môžu svoje ratolesti dokonca pozrieť priamo na ľade a to vždy na poslednej finálovej hodine jednotlivého kurzu, ktorá je spojená s karnevalom," povedal Martin Kováč z Ružinovského športového klubu. Dôvera rodičov je oprávnená. Kurzy sú totiž vedené na profesionálnej úrovni. Deťom sa na ľade venujú kvalifikovaní tréneri a trénerky. Jednou z nich je aj Dagmar Schefferová, trénerka z Krasokorčuliarskeho športového klubu Slovan Bratislava. "Každý kurz začína rozdelením detí do skupín. Niektorí z nich totiž už na korčuliach stáli, ale pre väčšinu detí je to ich prvá skúsenosť na ľade. Počas desiatich výcvikových hodín zvládnu deti naozaj základy korčuľovania. Postupne sa zoznamujú s ľadom, odbúravajú strach, pridávajú rýchlosť a z hodiny na hodinu je aj menej tých pádov. Keď porovnáme prvú a poslednú hodinu, je to úplný rozdiel. Na tej poslednej sú to už hotoví korčuliari.“

Keďže tréneri väčšinou pochádzajú z profesionálnych krasokorčuliarskych či hokejových klubov, tie najväčšie talenty majú možnosť s korčuľovaním ďalej pokračovať.

Katarína Kostková

Fotogaléria: 
Vydanie: Január - Február 2015