Téma výstavby nových a prestavby existujúcich budov je vždy citlivá. Do redakcie Ružinovského Echa sme dostali niekoľko správ, ktoré sa týkali dvojpodlažnej nadstavby na Astrovej ulici (Trávniky). Prinášame vám prehľad odpovedí na otázky, ktoré obyvateľov z okolia najviac zaujímali.
Výstavba síce začala len minulý rok, rozhodnutie o nej však bolo vydané už v roku 2007. Samotné práce teda začali takmer pätnásť rokov potom, ako stavebník získal stavebné povolenie. Ako je to možné? Stavebný zákon umožňuje požiadať o predĺženie termínu ukončenia stavby aj opakovane. Pokiaľ teda stavebník doručí včas takúto žiadosť, stavebný úrad ju nesmie odmietnuť.
Ďalšou častou otázkou býva, ako bolo možné povoliť stavbu bez parkovacích miest. Súčasťou projektovej dokumentácie k nadstavbe je aj parkovanie. Podmienkou toho, aby sa konanie mohlo vôbec začať, je vzťah k pozemkom. Tie sú vo vlastníctve hlavného mesta a stavebník o ich využívaní s magistrátom stále rokuje.
Norma stanovuje, že pre projekt tohto rozsahu je treba vybudovať 15 miest vrátane jedného pre ŤZP a ak dôjde k dohode medzi stavebníkom a magistrátom, vznikli by medzi blokmi A a B tejto stavby. Až potom, ako bude medzi nimi podpísaná zmluva, môže sa pristúpiť k ďalšiemu kroku, t.j. stavebník môže požiadať stavebný úrad o stavebné povolenie parkoviska v samostatnom konaní. Bez toho, aby parkovacie miesta neboli zabezpečené, však nadstavba nebude môcť byť skolaudovaná.
V roku 2007 získal stavebník jediné povolenie a to sa týkalo zmeny dvoch existujúcich budov (tzv. HB bloky) nadstavbou o jedno podlažie. Dva roky po vydaní stavebného povolenia, teda v roku 2009, požiadal o tzv. zmenu stavby pred dokončením – o navýšenie o ešte jedno podlažie. Celkovo by teda v budove malo byť po skolaudovaní 6 bytov, 3 apartmány, 4 kancelárie a 13 firemných administratívno-skladových priestorov.
Predtým, ako stavebný úrad v roku 2009 vydal súhlas s touto nadstavbou, verejnou vyhláškou bolo oznámenie doručené všetkým vlastníkom bytov na Astrovej. Účastníci konania ani dotknuté orgány však v zákonnej lehote nedoručili stavebnému úradu žiadne pripomienky.
Nevôľu časti obyvateľov vyvolala aj farba fasády. Obyvatelia z okolia sa vyjadrili, že požiadali stavebníka o zmenu farby, pretože „čierna je tmavá a pôsobí veľmi zle“, ale ten im mal tvrdiť, že „farbu fasády mu nakázali zo stavebného úradu“. Stavebný úrad neposudzuje vizuálnu stránku projektov, ale ich súlad s technickými normami, ktoré vyplývajú z platnej legislatívy a to, či doloží všetky potrebné súhlasy množstva iných orgánov a inštitúcií. Svetlotechnický posudok uvádza, že farba nemá vplyv na normové preslnenie okolitých bytov a denné osvetlenie okolitých miestností. Pri určitých stavbách by farbu mohol posudzovať pamiatkový úrad, čo však tiež nie je prípad tohto typu projektu.
Stavebné práce by mali byť ukončené do konca roka 2022 (pokiaľ stavebník opäť nepožiada o predĺženie) a okolie stavby musí dať do pôvodného stavu do kolaudácie stavby.