Raj pre psov

Park pred Paneurópskou vysokou školou na rohu Tomášikovej a Ružinovskej začína pomaly naberať reálne kontúry. Po tom, ako boli v parku vysadené prvé stromy, sa teraz k slovu dostali psičkári. Aj tí budú mať totiž v tomto priestore svoje miesto. O tom, čo všetko v parku pre psov bude, diskutovali s obyvateľmi autori myšlienky nového parku, starosta, mestskí i ružinovskí poslanci.

Posledné týždne sa v Ružinove stále viac hovorí o novom parku, ktorý bude súžiť všetkým Ružinovčanom. Domyslený ekosystém zadržiavania dažďovej vody, prírodný herbár, včelie rodiny, relaxačná časť. To všetko má v sebe tento projekt zahrnuté. Keďže trávnatá plocha momentálne slúži najmä štvornohým obyvateľom Ružinova, v novom parku nebude chýbať výbeh pre psov. A ten bude výnimočný. Ak sa podarí zrealizovať všetky plány, v Ružinove vznikne jedinečný priestor pre psích domácich miláčikov. „Chceli by sme tu pre psičkárov niečo viac, ako tu je teraz. Čiže nielen veľká trávnatá plocha, ale niečo kreatívne. Spoločne chceme vytvoriť príjemné prostredie pre psov aj ich majiteľov. Výbeh bude obsahovať rôzne zaujímavé prekážky a prvky pre psov, také, ktoré inde nenájdeme. Chceli by sme tu umiestniť pitnú fontánku, prístrešok pre psov a ich majiteľov, kde si budú môcť posedieť. Rozmýšľame aj nad bežeckým trenažérom pre tých aktívnejších psov,“ prezradil detaily psieho výbehu Peter Peller, psí tréner a zároveň úspešný žiadateľ o ružinovský grant. Psičkári sa tak nemusia báť, že tu po revitalizácii parku pre nich už nebude miesto. Práve naopak. „Tento priestor momentálne najviac využívajú psičkári. A my ich odtiaľto nechceme vyhnať. Našim zámerom je ponúknuť im niečo navyše. Dokonca, chceme, aby park navštevovali aj počas revitalizačných prác, aby oň neprišli,“ objasnila Zuzana Rusková z Občianskeho združenia Zebra.

Prispieť musí aj Ružinov

Všetko je ale samozrejme otázka financií. Mestská časť Ružinov udelila projektu psí výbeh grant vo výške viac ako 2 000 eur. Vízie sú ale oveľa väčšie a finančne náročnejšie, získaný grant preto všetky plány nepokryje. Ružinov musí hľadať financie ešte inde. „Grant stačiť nebude, je to len taký základný kameň. Ale bavili sme sa na tomto stretnutí s obyvateľmi, koncom roka by sme mohli pri plánovaní rozpočtu na budúci rok do neho zahrnúť aj psí výbeh. Táto myšlienka sa mi totiž páči, ale nielen mne. Podporujú ju aj viacerí poslanci a najmä mnohí obyvatelia. Preto pevne verím, že spoločnými silami sa nám podarí psí výbeh vybudovať,“ povedal ružinovský starosta

Dušan Pekár.

Katarína Kostková, Foto: Marianna Šebová

 

Vydanie: Júl - August 2017