Rekonštrukcia Miletičky

Žiadne developerské projekty. Postoj Ružinova je jednoznačný. Rekonštrukcia kultového trhoviska je nevyhnutná, ale jeho charakter musí ostať zachovaný. Tak, ako ju majú radi nielen domáci, ale aj návštevníci z celej Bratislavy, pre ktorých je sobotný nákup na tomto mieste tradíciou už celé desaťročia.

Miesto, kde koncom 19. storočia stál bitúnok, sa začalo v sedemdesiatych rokoch meniť na trhovisko pod holým nebom. Dnes tu nájdete aj predajcov, ktorí tu ponúkajú svoj tovar už štyridsať rokov. V rade na čerstvú zeleninu sa stretávajú študenti, mladí rodičia, ale aj babičky z okolia. Ľudia majú svojich obľúbených stánkarov a na langoše, grilované kura alebo polievku Pho si musíte odstáť dlhý rad.

Opravy sú nevyhnutné

Napriek obrovskému sentimentu, ktorý toto miesto vyvoláva, už na prvý pohľad je zrejmé, že rekonštrukciu potrebuje ako soľ – od vody, cez kanalizáciu, elektroinštalácie, chodníky až po stánky a hygienické zariadenia.

Vízie študentov

Vďaka spolupráci s Fakultou architektúry STU predstavilo vedenie Ružinovského podniku VPS na pôde miestneho úradu výstavu tých najzaujímavejších projektov „novej Miletičky“. Študenti strávili veľa času nielen projektovaním, ale aj rozhovormi s predajcami a zašli až do takých detailov, ako prispôsobenie skriniek stánkov štandardnej veľkosti debničiek.

Príprava projektu

To, ako veľmi dôležité je toto trhovisko pre celý Ružinov, potvrdili aj poslanci, keď pri schvaľovaní tohtoročného rozpočtu vyčlenili pozmeňovacím návrhom na vypracovanie projektovej dokumentácie k rekonštrukcii 50-tisíc eur. Zadanie pre architektov bude rovnaké ako bolo v prípade študentských prác – navrhnúť modernizáciu trhoviska, ale zároveň zachovať jeho genius loci. Nemá sa zmeniť ani developovať, ale vylepšiť a ostať miestom, kde si ľudia z okolia prídu nakúpiť na nedeľný obed alebo sa po škole zastavia aj na polievku.

Ďalšie kroky

V čase uzávierky tohto čísla Ružinovského echa sa pripravovalo zadanie pre súťaž na projektovú dokumentáciu rekonštrukcie a v lete by sme už mali poznať aj víťazný projekt. Na jeho základe sa potom budú plánovať ďalšie práce a ak nenastanú žiadne neočakávané komplikácie, prvé práce by sa mohli robiť už na budúcu zimu, kedy býva podľa dlhoročných skúseností Miletička najmenej vyťažená.

2. miesto Silvia Bohušová

Vydanie: Marec 2020