Rekonštrukcia trhoviska: Záleží to na vás: Veľký prieskum o Miletičke

Keď sa povie Ružinov, napadne človeku hneď niekoľko miest – Štrkovec, nábrežie pri Eurovea a rozhodne... Miletička. Ikonické trhovisko poznajú a majú radi nielen Ružinovčania, ale stretnete tu ľudí z celej Bratislavy. Po desiatkach rokov, kedy sa len plátali najväčšie problémy, čaká toto miesto komplexná rekonštrukcia. Ešte predtým než sa do nej pustíme, nás však zaujíma, akú by ste ju chceli mať vy.

Hádam neexistuje Ružinovčan, ktorý by občas nezašiel na obľúbenú Miletičku a pre ľudí z Nív, Starého Ružinova a Ružovej doliny je sobotná návšteva trhoviska pravidelným rituálom. Za tie roky si tu už každý našiel svojich obľúbených predajcov, vie, kedy musí prísť, aby sa netlačil v rade na obľúbené grilované kura, langoše, alebo na obed u Vietnamcov, kam chodia nielen domáci, ale aj zamestnanci z okolitých bizniscentier. A hoci genius loci tohto miesta je jedinečné, jeho rekonštrukcia je už nevyhnutnosťou.

Miletičku najlepšie poznajú tí, ktorí tam pravidelne chodievajú, a preto je váš názor dôležitý. Všetci chceme ju chceme vidieť vynovenú, ale najmä chceme, aby ste sa tam aj v budúcnosti radi vracali. Mestská časť v spolupráci s Metropolitným inštitútom Bratislava pripravuje zadanie architektonicko-urbanistickej súťaže a jedným z jej východísk preto budú aj výsledky veľkého prieskumu, do ktorého má možnosť zapojiť sa každý z vás.

Stačí vyplniť dotazník

Súčasťou tohto čísla Ružinovského Echa je dotazník, v ktorom sa vás pýtame, ako by ste si predstavovali vynovenú Miletičku. V diskusiách na túto tému takmer všetci píšete, že chcete, aby sa jej charakter nezmenil, ale že sú aj veci, ktoré by ste tam videli radi. To všetko môžete v dotazníku uviesť. Stačí, ak ho vyplníte, vytrhnete a vhodíte do označenej krabice na niektorom z našich zberných miest (miestny úrad Mierová 21, Miletička – pri bankomate, Knižnica Ružinov – Miletičova, Tomášikova, Bachová, Zimná, Na úvrati, Dom kultúry Ružinov, SD Nivy, SD Prievoz a SD Trávniky).

Druhou možnosťou je vyplniť dotazník online – link nájdete na našom webe www.ruzinov.sk a zverejnený bude aj na oficiálnom facebookovom profile mestskej časti. Nech už sa rozhodnete pre ktorúkoľvek z možností, nezabudnite na dôležitý termín – treba to stihnúť do utorka 20. júla.

Bratislava je metropolitné mesto, a tak aj na trhovisku bežne stretnete ľudí, ktorí sa sem sa na dlhší alebo kratší čas presťahovali z iných krajín. Aby aj oni mohli dať vedieť, čo si myslia, dotazník je okrem slovenčiny dostupný aj v angličtine a vietnamčine.

Čo bude ďalej?

Vaše odpovede, skúsenosti predajcov, výsledky terénneho prieskumu a inšpirácie zo zahraničia, to všetko bude tvoriť základ pre zadanie architektonicko-urbanistickej súťaže. Projekty bude posudzovať odborná komisia a víťazný projekt vám následne predstavíme v Ružinovskom Echu a pripravenú pre vás máme aj diskusiu s jeho tvorcami na obrazovkách TV Ružinov.

DOTAZNÍKY ODOVZDAJTE DO 20. 7. 2021

 

Vydanie: Júl - August 2021