Rekonštrukcie: Ihriská na Sedmokráskovej a Medzilaboreckej

Detské ihriská nájdete v Ružinove v takmer každom väčšom vnútrobloku. Veľkorysé plány vtedajších urbanistov presne odrážali potreby ľudí, ktorí sa na nové sídliská sťahovali – teda väčšinou rodiny s malými deťmi. Postupne ich tu vzniklo viac ako sedemdesiat. Za posledné desaťročia väčšina zarástla trávou a ostali z nich len betónové okraje. Práve preto je ich rekonštrukcia jednou z priorít aj v tohtoročnom rozpočte. Prinášame vám vizualizácie projektov pre ihriská na Sedmokráskovej a Medzilaboreckej.

Tak ako sa mení veková štruktúra obyvateľov v našich bytovkách, tak sa menia aj požiadavky na ich bezprostredné okolie. Detské ihrisko už teda dávno nie je len pieskovisko so šmykľavkou, ale rôznorodé herné prvky už dopĺňajú aj workoutové zóny pre všetkých tých, ktorých už hojdačka neunesie. Kompletná rekonštrukcia „detského“ ihriska však nie je len o troche času a farby na prekrytie hrdze na preliezkach, ale ide o veľké investície na úrovni státisícov eur.

Oddych aj cvičenie

Všetky návrhy sú koncipované tak, aby plnili ako športové, herné, tak aj oddychové funkcie. Na príklade Sedmokráskovej vidíme, že má byť rozdelené na 9 zón: zóna pre najmenšie deti s pieskoviskom a tieniacou plachtou; zóna s dvojposchodovým tobogánom doplnená o hojdačky; zóna pre deti, ktoré radi skúšajú svoju rovnováhu; zóna s veľkou „pavúčou“ sieťou; oddychová zóna; zóna s dopravným ihriskom, s pumptrackovou dráhou pre malé deti; zóna na posilňovanie a workout (vrátane prvkov pre imobilných) a zóna s multifunkčným športoviskom.

Ihrisko pre všetkých

Na vizualizáciách vidíte, ako by mali vyzerať tieto herné zóny. Vypracovali sme ich na základe návrhov obyvateľov z okolia, s ktorými sme sa stretli a rozprávali ešte predtým, ako sme pripravovali zadanie pre projektantov. Zohľadňujú charakter prostredia a sú navrhnuté tak, aby v priestore nepôsobili rušivo. Samozrejme, dôležitým prvkom, ktorý v žiadnom prípade neopomenieme, je zeleň.

Ďalšie rekonštrukcie

Okrem týchto dvoch ihrísk a ďalších dvoch – na Martinčekovej a Albrechtovej – na ktorých sa pracovalo už na prelome rokov, čaká rekonštrukcia aj detské ihrisko na Bachovej. Ďalšie ihriská, ktoré čaká nový šat, nájdete na Nivách. Jedno z nich je na Tekovskej ulici, to zrekonštruujeme podľa projektu tamojších obyvateľov, a opravy sa po rokoch dočká aj detské ihrisko na Budovateľskej.

 

Vydanie: Marec 2021