Rozhodnuté! Magistrát potvrdil výstavbu novej električovej trate

Ilustračná fotografia. (Pixabay.com)

Presuny autom po Bratislave sú stále zdĺhavejšie. Cesta, ktorú ste kedysi bez problémov zvládli za štvrť hodinu, vám dnes zaberie vyše hodiny. A po dobudovaní downtownu to bude ešte horšie.

Analýzy sú neúprosné. Do štyroch rokov sa bude v tejto lokalite pohybovať denne viac ako 200-tisíc ľudí. To je akoby zrazu na toto malé územie prišli všetci obyvatelia Nitry, Trnavy a Komárna. Ak by sa čo i len polovica z nich rozhodla presúvať autami, tunajšie cesty by skolabovali.

Alternatívy trás

Už dlho sa diskutovalo viac o tom, kade by mala trasa ísť, než či vôbec takýto projekt podporiť. Magistrát vyhodnocoval celkovo sedem rôznych trás a ako jednoznačne najvhodnejší sa ukázal model – Pribinova – Košická – Miletičova – a potom napojenie na Ružinovskú radiálu. Ako jediná sa táto trasa takisto vyhýba kritickým miestam. Vytvára nový dopravný koridor, takže neprechádza len paralelne popri niečom, čo už funguje. Práve túto trasu je možné zrealizovať najrýchlejšie, už do roku 2024. Okrem toho presun po nej trvá najkratšie, prevezie najviac cestujúcich a bude mať výrazne nižšie náklady na výstavbu a údržbu.

Rekonštrukcia radiály

Po ružinovskej radiále sa ročne prepraví takmer 31 miliónov pasažierov. Po desaťročiach je jej rekonštrukcia nevyhnutná. Len minulý mesiac magistrát definitívne rozhodol o jej obnove, napríklad aj za odhlučnenú trať. Momentálne je projekt v projektovej fáze a o zmenách v grafikone budeme pravidelne informovať.

Električka na Košickej

Práve vďaka novej električke sa podarilo zachrániť aj vzhľad Košickej ulice ako pokojného mestského bulváru. Pôvodné rozhodnutie spred rokov, kvôli rozsiahlej výstavbe v okolí, bolo totiž zakázať parkovanie a urobiť z Košickej ulice štvorprúdovú „diaľnicu“. Započítaním kapacity električiek do dopravného modelu sa však podarilo zachovať ráz tejto ulice.

Električka je na Košickej ulici plánovaná od roku 1969. Trať mala pôvodne ísť z Petržalky na mieste dnešného mostu Apollo. Vďaka použitiu moderných a tichých technológií zlepší dopravnú dostupnosť a určite porastie aj hodnota nehnuteľností v okolí novej trate. Bez električky by celé Nivy čakal dopravný kolaps.

Celý dokument nájdete na www.bratislava.sk

 

Vydanie: December 2019