Ružinov pod rukami brigádnikov

Predposledný septembrový víkend sa v Ružinove vo veľkom pracovalo. Išlo o aktivity ľudí, ktorí neváhali a svoj voľný čas venovali zlepšeniu života Ružinovčanov, a to všetko bez nároku na odmenu.

Viaceré dobrovoľnícke aktivity v hlavnom meste mal na svedomí už po tretí krát festival Milujem svoje mesto. Dobrovoľníci v modrých tričkách napríklad čistili Haburskú ulicu alebo areál Gymnázia Ivana Horvátha. Pri tejto príležitosti v Ružinove pomáhalo približne 60 brigádnikov. Mnohí z nich si ako miesto svojej práce vybrali najväčšiu bratislavskú nocľaháreň. Toto miesto vyhľadáva denne približne 150 ľudí bez domova a ako priznávajú jej zástupcovia - každá pomoc je vítaná. Nocľaháreň sv. Vincenta de Paul sa po práci brigádnikov o niečo viac zútulnila. „Už dlhšie som pozeral na našu starú halu, ktorá sa neupratovala dobrých dvadsať rokov. Mladí brigádnici neváhali a pustili sa do čistenia okien, vyhádzali sme staré matrace, poskladali postele, potriedili oblečenie, ďalej sa ometali steny. Slovom, hala prešla celkovou revitalizáciou“, priblížil Ján Hulman, zástupca vedúceho, Nocľahárne sv. Vincenta de Paul. Brigádnikov spájala najmä chuť pomáhať druhým. „Myslím si, že toto je veľmi dobré miesto, kde môžeme ľuďom ukázať, že nás zaujíma aký osud majú a čo prežívajú. Večer keď sem prídu a zbadajú, že je tu krásne čisto, budú dotknutí a spýtajú sa „prečo“? Pritom je to jednoduché, to najdôležitejšie čo im môžeme dať, je nielen táto naša práca, ale pocit, že sa o nich zaujímame“, priblížila svoju motiváciu Kristína, jedna z brigádničiek.

Odhodili boxerské rukavice

Počas predposlednej septembrovej soboty vyšli do ulíc aj mladí boxeristi. Nešlo o ich prvú brigádu. Športovci čistili ulice Ružinova už viackrát v minulosti. Tentoraz sa zamerali na Park Andreja Hlinku, kde sa už o pár dni mali organizovať hody mestskej časti. „Táto brigáda má jednoduchý dôvod. Je pre lepší pocit“, tvrdí Dominik Milko, organizátor akcie. Napriek tomu, že boxeristov sa nestretlo veľa, urobili kus dobrej práce. Ako sa ukázalo, hoci park Andreja Hlinku po rokoch opäť ožil, má to aj svoju odvrátenú stránku. Kopia sa v ňom smeti, ktoré nedbalo zahadzujú na trávnaté plochy, návštevníci podujatí i náhodní okoloidúci. „Napriek tomu, že som ako poslanec v Dozornej rade verejnoprospešných služieb, zdá sa mi, že buď sú ľudia neporiadnejší alebo to zanedbávajú pracovníci ružinovskej VPSky, ale tých odpadkov je tu veľmi veľa,“ priblížil miestny poslanec Martin Patoprstý. Zmeniť by to mal prístup mladých športovcov, ktorí chcú ísť ostatným ľuďom príkladom. „Ide nám o čisté okolie a správne vedenie detí, aby zdravo uvažovali a jednali“ , zdôvodnil Radoslav, člen Box team legends.

Veronika Vasilková , foto: autorka

Vydanie: Október 2016