Ružinovčania prelomili veto primátora

Odvaha, súdržnosť a chuť nevzdať sa. Toto spojilo obyvateľov Ostredkov v boji proti plánom hlavného mesta. Dnes už vieme, že ich úsilie nebolo márne.

Kauza výstavby náhradných nájomných bytov otriasla Ružinovom ešte na jar. Hrozba, že na jednej z mála zelených plôch na Ostredkoch vyrastú nové paneláky, dlho nedala jej obyvateľom spávať. Takmer okamžite sa zmobilizovali a začali podnikať kroky k tomu, aby neželanej výstavbe zabránili. Po niekoľko mesačnej neistote si Ružinovčania konečne vydýchli. Na mestskom zastupiteľstve, ktoré zasadalo 29. júna, sa mestskí poslanci nakoniec jednoznačne postavili na stranu obyvateľov Astronomickej a Čmelíkovej. Na Ostredkoch sa stavať nebude.

Oslava ako sa patrí

Po pár týždňoch sa Ružinovčania stretli opäť. Tentoraz z nich sálal pokoj a radosť. Historický úspech, kedy radoví obyvatelia prelomili veto hlavy hlavného mesta Slovenska, primátora Iva Nesrovnala, doteraz nemal obdobu. Tento úspech oslávili príjemným posedením. Nechýbali chutné koláčiky, torty a lahodné vínko. Zároveň si zaspomínali na celý priebeh udalostí. „Keď za mnou prišiel miestny poslanec, Martin Patoprstý, spolu s predsedníčkou bytového domu, pani Fatrdlovou s takým odhodlaním, hovorím si, že ak títo ľudia niečo nedokážu, tak to už asi nikto nedokáže“, podelil sa so svojimi dojmami, Peter Hanulík. Obyvatelia Ostredkov a aktivisti neváhali, okrem petície aj predstúpili priamo pred primátora a mestských poslancov. Hŕstka obyvateľov tak v praxi dokázala, staré známe, že „v jednote je sila“. „Keby každá mestská časť mala takú skupinu ľudí aká je tu, na Ostredkoch, tak by sa nám v Bratislave žilo oveľa lepšie“, tvrdí mestský poslanec Martin Chren. „Presne toto by sa malo diať v Bratislave. My v zastupiteľstve v podstate len čakáme aktivity ľudí a strašne by nám pomohlo, keby takto stáli za nami keď ideme niečo robiť v meste“, doplnil ho kolega Branislav Kaliský. Počas štyroch mesiacov neúnavného zápolenia s plánovaným rozhodnutím mesta, sa Ružinovčania dozvedeli nielen praktiky a isté pravidlá, ktoré vládnu v mestskom zastupiteľstve, ale tiež aj to ako v praxi fungujú predpisy a zákony. V istých okamihoch vraj mali pocit, že bojujú s veternými mlynmi. Dnes priznávajú, že často pociťovali skepsu. Napriek tomu, už teraz ide o obrovský úspech. Na oslave ich malého-veľkého víťazstva Ružinovčania symbolicky ocenili medailou tých najzaslúžilejších bojovníkov za Ostredky. Zlatého „oscara“ si odniesla predsedníčka zástupcov vlastníkov bytov, Magdaléna Fatrdlová, bez ktorej by sa záchrana zrejme nikdy nepodarila.

Veronika Vasilková , foto: autorka

Vydanie: Október 2016