Ružinovskí piataci opäť nad celoslovenským priemerom

Ilustračná fotografia. (Pixabay.com)

Tento rok sa 474 ružinovských piatakov zapojilo do celoslovenského Testovania 5, známeho aj ako Monitor 5. Už pravidelne obsadzujú bratislavské okresy popredné miesta. Posledný Minitor 5 nebol výnimkou.

Prvenstvo patrilo okresu Bratislava I. Okres Bratislava II sa umiestnil na 4. mieste. Celoslovenská priemerná úspešnosť z matematiky bola na úrovni 64,7 % a zo slovenského jazyka a literatúry 62,8 %. Ružinovské školy boli s výsledkami monitora spokojné. „Ja ako riaditeľ som spokojný, lebo sme mali aj zo slovenského jazyka a literatúry a matematiky o desať percent viac ako je celoslovenský priemer. Pri pohľade na tie výsledky, koreláciu medzi výsledkom z tohto testovania a známkou na vysvedčení, ktorú žiaci mali vo štvrtom ročníku, musím konštatovať, že to bolo spravodlivé,” povedal riaditeľ ZŠ Pavla Marcelyho Gabriel Kalna. „Predpokladali sme, že máme šikovných žiakov a tento náš predpoklad sa aj vyplnil, Testovanie 5 dopadlo dobre. Naše výsledky boli lepšie ako celoslovenský priemer, čo nás vždy poteší," dodala Erika Drgoňová, riaditeľka ZŠ Ostredková. Monitor 5 sa podarilo nad celoslovenský primer napísať takmer všetkým ružinovským školám.

23 piatakov napísalo jeden z predmetov na 100 %

V Ružinove to nie je stále tá istá škola, ktorá každoročne obsadzuje prvú priečku. Poradie sa mení, závisí hlavne od zloženia žiakov v danom ročníku. Tentokrát boli najúspešnejší piataci zo ZŠ Mierová. Matematiku napísali na 77,5 % a slovenský jazyk a literatúru ešte lepšie, a to na 79,3%. „Výsledky, ktoré naši žiaci dosiahli boli nanajvýš potešujúce. Ak to porovnám s predchádzajúcimi rokmi, možeme povedať, že tie výsledky sú rovnaké. Držíme si každoročne svoj štandard. Oproti minulému roku sme boli zo slovenského jazyka a literatúry o jedno percento lepší," uviedla riaditeľka ZŠ Mierová Renáta Krížková. Základná škola Nevädzova skončila hneď za ZŠ Mierová, a to s výsledkami zo slovenského jazyka a literatúry 75,7 % a v matematike dosiahli žiaci tejto školy 77,2 %. Tretiu priečku si podelili ZŠ Vrútocká v matematike, jej piataci získali 75%, a v slovenskom jazyku a literatúre to bola Základná škola Ostredková so 72,9 %. „Tento rok boli výsledky zo slovenského jazyka a literatúry a z matematiky vyrovnané, čo väčšinou nie je. Školáci mávajú na druhom stupni problém hlavne so slovenským jazykom. Ak to zhrniem sme s výsledkami spokojní. Tak ako sa nám javila skladba detí a podľa známok, aké dostávajú na vysvedčeniach, možeme povedať, že sú spravodlivé. Čo ma ako riaditeľku nesmierne teší," upresnila Erika Drgoňová. Niektorým žiakom sa podarilo dosiahnuť úspešnosť 100 %. V Ružinove sa to podarilo 23 piatakom z piatich základných škôl. Ani jeden z nich nedosiahol stopercentnú úspešnosť súčasne v oboch predmetoch. Na Drieňovej to boli dve deti, ktoré napísali Monitor 5 bez chyby v matematike a dve deti v slovenskom jazyku a literatúre. Na Ostredkovej sa viac darilo žiakom v slovenskom jazyku a literatúre, tam plnú úspešnosť získali až traja piataci, v matematike to boli dve deti. Testovanie 5 slúži na preverenie vedomostí, ktoré deti získali počas vzdelávania na prvom stupni základnej školy. Tieto výsledky nie sú rozhodujúce pri prijímaní na 8-ročné gymnáziá, ani sa nikam neuvádzajú. Ani tento rok sa nepodarilo prekonať hranicu 80 % úspešnosti, ktorú niektoré školy dosiahli v prvom roku testovania. Najbližšie jej bola ZŠ Mierová, ktorej chýbalo v slovenskom jazyku a literatúre len 0,7 %.

Marianna Podlucká

 

Vydanie: Marec 2018