Ružinovskí poslanci: Život na prahu tretej vlny pandémie

Napriek tomu, že pri prechádzkach po meste to tak nevyzerá, čísla sú neúprosné. Je koniec septembra a my stojíme na prahu tretej vlny pandémie. Koronavírus ovplyňuje životy ľudí na celom svete už asi rok a pol. To, aké obmedzenia budú v najbližšom období platiť, záleží podľa Covid automatu najmä od úrovne zaočkovanosti. Nepríjemným faktom však je, že počet pozitívnych prípadov koronavírusu sa každý deň zvyšuje. Opýtali sme sa preto našich poslancov, aký odkaz by v tejto chvíli dali Ružinovčanom.

 

Michaela Biharyová, Tím Ružinov (Trávniky)

Pojem Covid-19 poznáme už skoro dva roky. Za ten čas stihol tento vírus najskôr ľudí spojiť, keď sme si navzájom pomáhali so šitím rúšok, nosením potravín pre starších osamelých spoluobčanov, až nás začal čím ďalej viac rozdeľovať, či už z dôvodu rôzneho pohľadu na opatrenia, ale aj očkovania. Prestali sme byť ľuďmi, ktorí si pomáhajú, ale mnoho z nás zazerá na tú ,,druhú skupinu ľudí", len preto, lebo majú iný názor. Môj odkaz Ružinovčanom je, aby sme si spomenuli na jar 2020 ako sme si navzájom pomáhali, na súdržnosť a spolupatričnosť. Neodsudzujme ľudí, ak sa dali zaočkovať, alebo keď sa naopak očkovať nechcú, alebo sa boja. Ale chráňme sa, nevystavujme riziku nákazy ani seba, ani svoje okolie. Keď máme pocit, že sme chorí, ostaňme doma a vyliečme sa. Zdravie máme len jedno a to si musíme chrániť. Buďme, prosím, znovu ľuďmi a pomáhajme si navzájom, lebo len spoločne sa nám podarí vyhrať nielen nad vírusom, ale aj nad akoukoľvek ďalšou nástrahou. Svet sa už asi stále bude deliť na pred korounou a po korone, ale je na nás aby sme ho spravili lepším, ale musíme začať od seba.

 

Petra Kurhajcová, SME Ružinov (Trávniky)

Informácie v súvislosti s pandémiou koronavírusu sa na nás valia zo všetkých strán, a ľudia majú celého tohto humbuku už plné zuby. Preto si myslím, že otváranie témy, ktorá by mala byť výsostne parketou odborníkov, mám na mysli tých ozajstných, na pôde RE nie je úplne šťastný nápad. Napriek tomu by som chcela Ružinovčanom odkázať toto. V poslednej dobe vnímam, že arogancia, násilné prezentovanie vlastného názoru, totálny neúcta voči autoritám a vlastne všetkému, čo ma nejakým spôsobom obmedzuje, bez ohľadu na to, či moje správanie neobmedzuje práva niekoho iného, drzé, výsmešné a často urážlivé vyjadrenia na adresu ľudí s odlišným názorom, vyhrážky a pod. naberá na obrátkach a stalo sa akýmsi národným športom. A preto, akýkoľvek je Váš názor na tému koronavírusu a s tým súvisiace témy, akýkoľvek je váš politický názor, lebo korona žiaľ JE politická téma, buďte k sebe navzájom tolerantní, ohľaduplní. Neubudne z Vás, verte mi. Láskavosť je voľba. Zvoľme si ju. Lebo inak to tu môžeme rovno zabaliť.

 

Marek Machata, Team Vallo pre Ružinov – sever (Trnávka)

V prvom rade by som sa chcel poďakovať lekárom, sestrám, zdravotníckemu a administratívnemu personálu, ktorý pomohol zvládnuť nielen prvé dve vlny pandémie, ale aj obrovský nápor na očkovacie kapacity v Bratislave. S tým súvisí moje druhé poďakovanie – viac ako 60% občanov u nás je dnes očkovaných aspoň jednou dávkou, pri občanoch starších ako 50 rokov je to dokonca viac ako 70% zaočkovaných. Práve vďaka nim dnes v Ružinove zatiaľ nezažívame obmedzenia spojené s príchodom tretej vlny pandémie. Koniec leta a začiatok jesene tradične prináša viacero kultúrnych či športových podujatí, na ktoré sme dlho čakali, či poskytuje možnosť využiť posledné voľné dni na relax v prírode či posedenia s rodinou a priateľmi. Tretej vlne pandémie sa zrejme nevyhneme, môžeme ju však zvládnuť oveľa lepšie. Chcel by som preto poprosiť tých, ktorí váhajú, aby zvážili možnosť dať sa očkovať a ochránili tak seba aj svojich blízkych. Buďme opatrní, a dávajme si pozor na to najcennejšie čo máme – zdravie.

 

Lucia Štasselová, Team Vallo pre Ružinov – juh (Pošeň)

Celé Slovensko je dnes z hľadiska zaočkovanosti takmer presne v polovici. Počet zaočkovaných aspoň prvou dávkou je 2 403 564, na druhej strane k 85% zaočkovanosti, čo je minimálna úroveň, aby sme sa mohli cítiť bezpečne ako spoločenstvo, nám chýba podať ešte 2 403 290 prvých dávok vakcíny. Bratislava je na tom len o niečo lepšie. Dodnes nemáme účinnejšie riešenie v oblasti prevencie proti ochoreniu COVID 19 ako je očkovanie. Je zrejmé, že očkovanie nezabráni, aby nikto neochorel, ale s určitosťou vieme, že očkovanie nás môže výrazne ochrániť pred smrťou v prípade ochorenia na COVID19. Nik dnes nevie povedať, či po tretej vlne pandémie nepríde ďalšia, v zmutovanej podobe. Preto jediné, čo môžeme odporúčať najmä našim spoluobčanom nad 60 rokov, ale nielen im, aby sa určite, ak im to ich zdravotný stav dovoľuje, dali čo najskôr zaočkovať. A hrozba zbytočnej smrti nie je jediným nebezpečenstvom, ale aj dlhotrvajúce následky po prekonaní ťažkého priebehu ochorenia. Aj voči tomu môže pomôcť práve očkovanie.

 

Vydanie: Október 2021