Samospráva: Zástupcovia ZMOS u prezidentky

Tradičného novoročného prijatia predstaviteľov samospráv u prezidentky Zuzany Čaputovej sa zúčastnili aj zástupcovia Združenia samosprávnych krajov SK 8, Únie miest Slovenska a za Združenie miest a obcí Slovenska aj ružinovský starosta Martin Chren.

Bolo by prospešné, ak by štát so samosprávami rátal nielen v dobe krízy, keď potrebuje ich pomoc, ale aj vtedy, keď prichádza k rozhodnutiam výrazne ovplyvňujúcim ich rozpočty a kompetencie. Týmito slovami Zuzana Čaputová ocenila pôsobenie samospráv a zároveň aj poukázala na prekážky, ktorým musia čeliť.

„Hoci nemám možnosť priamo ovplyvniť rozhodnutia iných politických hráčov, urobím všetko pre to, aby som samosprávy ochránila od dosahov zákonov, ktoré sú v kolízii s ústavou," povedala prezidentka a pokračovala tým, že pre činnosť samospráv je nevyhnutná politická stabilita, predvídateľnosť rozhodnutí vlády i stabilný systém financovania.

Vo svojom príhovore tiež zdôraznila význam samospráv pri správe vecí verejných a pripomenula, aké náročné situácie musia riešiť – ako pomoc množstvu utečencov z Ukrajiny alebo energetická kríza.

 

Vydanie: Február 2023