Sčítanie obyvateľov 2021: Potrebujete pomôcť? Sú tu pre vas asistenti

V čase uzávierky tohto čísla sa v Ružinove sčítalo už 70 percent obyvateľov. Vám ostatným na to zostávajú už len posledné dni. Výnimka platí len pre tých, ktorí sa nemôžu alebo nedokážu sčítať sami. Títo si budú môcť splniť svoju zákonnú povinnosť s pomocou sčítacích asistentov až do konca októbra, presný termín určí hlavný hygienik podľa epidemiologickej situácie a my vás o ňom budeme včas informovať aj v našom mesačníku.

Pomoc pri sčítaní bude prebiehať dvoma spôsobmi. Prvým z nich je, že počas návštevy kontaktného miesta, kde tzv. „stacionárny“ asistent zadá vaše údaje do dotazníka a sčíta vás. Kontaktných miest bude v Ružinove viac, aby to bolo čo najkomfortnejšie. Druhá alternatíva sa týka tých obyvateľov, ktorí majú vážne zdravotné obmedzenia, alebo sú imobilní. Vtedy ich tzv. „mobilný“ asistent navštívi priamo doma.

Požiadať o pomoc mobilného asistenta môžu už aj teraz, počas úradných hodín na číslach 0911 707 691 alebo 0911 707 687. Dôležité je však to, že samotné sčítanie sa uskutoční až potom, ako termín jeho konania schváli Úrad verejného zdravotníctva, teda nie obratom. Ešte do konca marca však rodičom, starým rodičom alebo susedom, ktorí sa s mobilnými technológiami veľmi nekamarátia, môžeme pomôcť my všetci. A to bezpečne, v pohodlí domova, do desiatich minút – nemusíte sa ani vybrať na návštevu, všetky údaje vám ľahko nadiktujú telefonicky. Sčítanie je totiž povinné a ak by ste na tento úkon zabudli, vaša peňaženka by to mohla poriadne pocítiť. Pokuta sa totiž môže vyšplhať na 250 až 1500 eur.

Na čo je dobré sa sčítať? Sčítanie obyvateľov po 10 rokoch prináša pohľad na to, ako sa zmenila naša krajina, ale aj informácie o spoločnosti. A čo je pre Ružinov najdôležitejšie, sčítanie je dôležitým zdrojom informácií k získaniu financií na rozvoj mestskej časti. 

Dôležité kontakty

Chcem požiadať o pomoc mobilného asistenta pre sčítanie: 0911 707 691 alebo 0911 707 687

Chcem viac informácií o sčítaní: scitanieobyvatelov@ruzinov.sk

+421 2 20 92 49 19 alebo

+421 2 22 11 99 99

(infolinka Štatistického úradu SR)

 

Vydanie: Apríl 2021