Senior roka Bratislavy opäť aj z Ružinova

Už po siedmykrát sa Zrkadlová sieň Primaciálneho paláca zaplnila seniormi, ktorí prispeli k rozvoju Bratislavy počas svojho života. Medzi šiestimi ocenenými bol aj Ružinovčan Miro Gregor.

Tohtoročné kritériá na výber Seniora roka boli omnoho prísnejšie, ale paradoxne prihlásených bolo omnoho viac seniorov ako po minulé roky. Titul Senior roka si okrem pána Gregora odniesol aj Jozef Kšiňan, bývalý futbalista, tréner, publicista, ktorý patrí medzi jednu z najväčších osobností slovenskej športovej žurnalistiky. Tohtoročné ocenenie získal aj Mgr. Peter Blaho, ktorý je dlhé roky jedným z organizátorov Národného behu Devín a zároveň sa mu futbal, jeho koníček, stal aj profesiou. Z umeleckých kruhov zas výtvarník JUDr. Peter Čepec, speváčka ľudových piesní Mária Winkláreková a architektka Ing. arch. Štefánia Krumplová. Šesticu ocenených uzatvoril fotograf z Ružinova Miro Gregor. „Takýmto ocenením môžu aj tí, ktorí nebývajú v Ružinove, získať povedomie o tom, akých významných obyvateľov máme. Pre pána Gregora toto nie je prvé ocenenie. V minulosti sme ho nominovali na Cenu Samuela Zocha a sme radi, že toto významné ocenenie takisto dostal,” povedal starosta Ružinova Dušan Pekár. „Ja som vôbec nečakal, že môžem byť ocenený. Keď som zistil, že som nominovaný, tak som si myslel, že som len tak do počtu. Ocenenie ma veľmi prekvapilo a hlavne potešilo,” dodal ocenený Ružinovčan Miro Gregor. Senior roka patrí k tradičným oceneniam v mesiaci október. Práve ten je venovaný skôr narodenej generácii, ktorá si zasluhuje úctu.

Miro Gregor

Miro Gregor sa k fotografii dostal takpovediac náhodou. Po získaní ceny časopisu Československá fotografia si uvedomil, že by sa fotografii mal venovať profesionálne. Nemá vyštudovanú vysokú školu a jeho spolužiaci z gymnázia sa všetci venovali výtvarnému umeniu. Pána Gregora ale uchvátila fotografia, ktorej sa dodnes venuje. Pochádza zo Žiliny, do Bratislavy prišiel v roku 1963 a mesto ako aj jeho okolie si hneď zamiloval, a fotografoval. Mesto mu otvorilo bránu do jeho profesionálnej fotografickej kariéry a to aj spolu s manželkou, ktorú tiež svojím spôsobom pritiahol ku fotografii. „Povedal som jej, aby napísala knihu o fotografii ako umeleckej disciplíne. Tá mala dve vydania a volala sa Fotografická tvorba. Pripravené bolo aj tretie vydanie, všetko bolo zabezpečené, ale práve sme sa nachádzali na prelome tých rokov a kniha nevyšla, čo ma mrzí,” povedal Miro Gregor. Okrem toho vydal aj knihu Svet Tatier, ktorá v poľskom vydaní mala náklad až 50 000 kusov. Dokopy má za sebou až 13 kníh fotografií. Svoju najobľúbenejšiu fotografiu nemá, do každej vložil svoje srdce a rozmýšľal nad jej kompozíciou, žiadna nebola náhodná. Miro Gregor je aktívnym fotografom aj dnes. Jeho posledná výstava bola v auguste v Galérii Umelka. Vystavoval tam 210 diel z 31 cyklov. Išlo o prierez jeho celoživotnej tvorby. Začínala od rodiny až po počítačové obrazy, ktorým sa venuje teraz. Je to ukážkou, že ide s dobou a prispôsobuje sa aj novým moderným technikám. Svoju ďalšiu výstavu pripravuje v rodnej Žiline, kde predstaví 26 analógových a 27 digitálnych fotografií. Každý deň sa fotograf presúva zo svojho domova na Štrkovci do ateliéru na Palisádach. „To mi dáva zmysel života. Fotografii som obetoval celý život a pre ňu žijem,” uzavrel Miro Gregor.

Marianna Podlucká, Foto: Stanislav Šen

 

Vydanie: November 2017