Seniori sa nudiť nebudú

Návšteva kúpeľov, potulky po Slovensku i zahraničí, prednášky, koncerty, či vianočná Viedeň. Taký bol minulý rok ružinovských seniorov. Veľa cestovateľských i kultúrnych zážitkov ich čaká aj v r oku 2015.

Jeseň života je v Ružinove bohatá. Mestská časť sa o svojich seniorov dôkladne stará. Podujatia, akcie a zájazdy, ktoré pre nich minulý rok zorganizovala a vymyslela sa tešili vždy veľkej obľube. „Zasiali sme určitú tradíciu našej starostlivosti o seniorov. Je to zároveň aj súčasťou našej sociálnej politiky, vytiahnuť seniorov medzi nás, medzi ľudí, medzi svojich rovesníkov. Aby sa zabavili, trošku pookriali a strávili príjemný čas v spoločnosti,“ predstavila víziu mestskej časti Henrieta Valková, vedúca Odboru sociálnych vecí na ružinovskom miestnom úrade.

Hudba a tanec

Mestská časť tak vo svojom štandarde pokračuje aj v tomto roku. Seniorom ponúka raz do mesiaca jedno kultúrne predstavenie a zájazd. Staršie ročníky minulý rok dokázali, že sa stále vedia zabávať. Poteší ich hlavne hudba. „Osvedčilo sa nám, že seniori sú vďační a uvítajú všetky hudobné žánre. Takže aj tento rok sa môžu tešiť takpovediac na z každého rožku trošku. Začíname šansónovým koncertom. Vo februári si zaspievať, prípadne zatancovať budú môcť na veľmi obľúbené a známe slovenské a české evergreeny. V marci na nich čakajú operety a v apríli ohnivé flamengo. Do leta sa ešte započúvajú aj do tónov vážnej hudby a náladu im zdvihne aj koncert s najznámejšími hitmi slávnych muzikálov,“ predstavila bohatý hudobný program na nadchádzajúcich šesť mesiacov Henrieta Valková.

Na Slovensko i za hranice

Okrem hudobných zážitkov sa dostane seniorom veľa aj tých cestovateľských. Výlety a exkurzie sa minulý rok tešili tiež veľkému záujmu. Pri každom zájazde musela dokonca mestská časť kvôli vysokému počtu záujemcov, pristúpiť aj k losovaniu. „Sociálna komisia odsúhlasila krásny cestovateľský plán. Zachovávame termálne kúpele, tie sú veľmi vďačným pobytom. Seniori si pôjdu zahriať telo už vo februári do kúpeľov v Mosonmagyaróvári. Pridávame novinky, navštívime apartmány cisárovnej Sissi, krásny zámok Habsburgovcov v Laxenburgu, či záhradu ruží v Baden bei Wien. V júni sa vyberieme na zámok do Ledníc, v septembri preskúmame zrúcaninu vo Wachau a benediktínsky kláštor v Melku. Skvelou novinkou bude zájazd do Budapešti v októbri, spojený s návštevou tunajšieho Tropikária. V novembri sa znova pôjdeme vykúpať do Maďarska, navštívime kúpele Bük,“ prezradila Henrieta Valková. Samozrejme, nebude chýbať ani veľkonočná a vianočná Viedeň. Prejdú sa aj po Bratislavskom hrade.

Jubilanti i Deň seniorov

Okrem cestovania a kultúry sa seniori budú stretávať aj na spoločenských akciách, ktoré pre nich mestská časť pravidelne organizuje. Oslávenci si viac krát v roku spoločne pripijú na stretnutí jubilantov no a samozrejme, v rámci mesiaca úcty starších nebude v októbri chýbať deň seniorov, ktorý je vždy plný zaujímavých informácii a zážitkov.

O všetkých pripravovaných akciách sa seniori dočítajú na stránkach Ružinovského echa, či na stránke mestskej časti . Ak sa ale podelia o svoje telefónne číslo prípadne emailovú adresu, mestská časť ich bude pravidelne informovať aj touto formou.

Katarína Kostková

Vydanie: Január - Február 2015