Seniori, žiadna nuda!

Ani v roku 2018 nezabúda mestská časť Ružinov na seniorov. Tí si posledné roky pocestovali, navštívili mnoho zaujímavých miest, čo to sa priučili, zaspievali a zatancovali si na mnohých koncertoch a podujatiach.

Ružinovskí seniori sa nudiť určite nebudú. Mestská časť pre nich naplánovala program, ktorý ich zaručene nenechá sedieť doma. Na svoje si prídu všetci: milovníci cestovania, hudby, tanca i tí, ktorí bažia po nových informáciách a zážitkoch. Ružinov sa aj týmto spôsobom snaží o socializáciu starších obyvateľov, čo sa mu aj darí. Svedčia o tom plné sály či autobusy a v neposlednom rade pozitívne odozvy, ktorými seniori nešetria.

Maďarsko i Rakúsko

Krásna „jeseň života“ je v Ružinove už tradične spojená s cestovaním a spoznávaním miest na Slovensku či za hranicami krajiny. Aj tento rok budú môcť seniori získavať každý mesiac nové cestovateľské zážitky. „S výletmi štartujeme vo februári. Spoločne so seniormi si pôjdeme prehriať kosti do obľúbených termálnych kúpeľov v Mosonmagyarovári. Tieto kúpeľné zájazdy sú medzi dôchodcami veľmi vyhľadávané. Obľubujú aj komentované prehliadky. Pred dvoma rokmi sme boli na zámku v Schlosshofe, tento rok návštevu rozšírime aj o zámok v Niederweiden. Úplnou novinkou, na ktorú sa seniori môžu tešiť v máji, je návšteva údolia Wachau, kde si pozrieme nádherný benediktínsky kláštor. Zároveň nevynecháme ani susedný zámok Graffeneg, kde to vyzerá ako v rozprávke,“ priblížila cestovateľský plán Henrieta Valková, vedúca odboru sociálnych vecí Miestneho úradu mestskej časti Bratislava-Ružinov. Seniori ešte pred letom navštívia Mikulov a Valtice dve známe moravské mestá. Samozrejme, mestská časť pokračuje aj v takzvaných domácich výletoch, teda potulkách po Bratislave. Pre milovníkov histórie Bratislavy pripravila na marec komentovanú prehliadku Reduty a Slovenskej filharmónie.

Swing, čardáš i opera

Okrem cestovateľských zážitkov čaká na seniorov aj veľa zážitkov hudobných. Zabávať tancom a spevom sa budú môcť počas celého roka. Seniori sa odreagujú pri rytmoch viacerých hudobných žánrov. „Snažili sme sa vyskladať hudobný program tak, aby bol pestrý. Každý mesiac sa tak seniori môžu tešiť na iný žáner. Pre veľký minuloročný úspech sme opäť pozvali primášku Barboru Botošovú, vnučku Berkyho Mrenicu, ktorá predstaví čardáš a známe cigánske melódie. Veríme, že ušiam seniorov ulahodí aj mladá talentovaná speváčka Anka Repková či operný spevák Martin Babjak, ktorý nám prisľúbil účasť koncerte v apríli. Teší nás, že ľudia na tieto koncerty prichádzajú nielen za samotnou hudbou, ale aj za spoločnosťou. Je to pre nich zážitok. Tak isto vedia, že sme tam aj my, ľudia zo sociálnej oblasti, veľakrát preto využijú možnosť a popýtajú sa o radu, prípadne nám povedia, čo ich trápi,“ vysvetlila Henrieta Valková

Škola zdravia pokračuje

No nielen zábava čaká na seniorov v roku 2018, ale aj vzdelávanie. Ružinov pripravil viaceré zaujímavé prednášky. Chýbať opäť nebude ani obľúbená Škola zdravia. „Začíname o februári. Až do leta, raz do mesiaca si seniori môžu prísť vypočuť zaujímavé prednášky na rôzne témy. Tento rok bude naša Škola zdravia taká špeciálna, témy totiž nebudú čisto zdravotné. Povenujeme sa napríklad aj etnomedicíne či kúpeľnému cestovnému ruchu,“ objasnila Henrieta Valková. Mestská časť zároveň pozýva seniorov raz do mesiaca na filmové premietania do kina Nostalgia. Raz za 3 mesiace sa v dome kultúry Cultus Ružinov pripíja spoločne na zdravie jubilantov. Všetky potrebné informácie o výletoch, koncertoch, prednáškach a iných akciách nájdu seniori postupne nielen v ružinovskom Echu, ale aj na webovom sídle mestskej časti. Zároveň stále majú možnosť podeliť sa o svoj telefónny či mailový kontakt a odbor sociálnych vecí im potom pravidelne bude zasielať aktuálne informácie.

Katarína Kostková

Ilustračné foto: Henrieta Valková

 

Vydanie: Január - Február 2018