Ševčenkovci: 50 rokov súboru: Pozvánka na veľkolepú oslavu

Familiárne si hovoria Ševčenkovci a fungujú už viac ako päťdesiat rokov. Za všetkým je túžba ukrajinskej komunity organizovať kultúrny život prostredníctvom amatérskych skupín. Hudobno-dramatický súbor Tarasa Ševčenka v súčasnosti pôsobí v ružinovskom Dome kultúry. 

„Pripravujeme veľký koncert, na ktorý pozývame všetkých,“ hovorí jeden zo zakladateľov a štatutár Michal Kaliňák o kolektíve, ktorý sa vytvoril na jeseň 1965 zo študentskej mládeže.

Súbor vznikol pod názvom Spoločnosť ukrajinských študentov a viedol ho Jurij Augustin Šeregij, ktorý neskôr pôsobil aj ako umelecký šéf a režisér Slovenského divadla v Prešove ( v roku 1954 bolo premenované na divadlo Jonáša Záborského v Prešove).

Mladých ľudí z ukrajinskej komunity spájala túžba organizovať kultúrny život prostredníctvom amatérskych skupín. A aj keď ich činnosť v roku 1968 prerušila normalizácia, už o tri roky neskôr obnovili svoje pôsobenie. Ale už pod názvom Hudobno-dramatický súbor Tarasa Ševčenka. „Najskôr sme sa stretávali na Hlavnom námestí v priestoroch, kde dnes sídli japonské veľvyslanectvo, neskôr sme pôsobili neďaleko ministerstva práce, potom sme sa presunuli do Ružinova,“ dodáva člen súboru.

Ševčenkovci, ako sa familiárne nazývajú, je jediný amatérsky súbor na Slovensku, ktorý sa venuje opere a hudobno-dramatickému umeniu v ukrajinskom jazyku. Nie sú to však len Ukrajinci, ktorí v súbore pôsobia. „Máme 24 aktívnych členov, celkovo 34. Spieva s nami veľa Slovákov a aj jedna Maďarka,“ objasňuje. Radi však privítajú nových členov aj z mladšej vekovej kategórie. „Záujemcovia môžu prísť vo štvrtok o 17. hodine na našu skúšku, odskúšame ho a ak k nám zapasuje, necháme si ho,“ hovorí Michal Kaliňák.

Za roky svojej existencie súbor odohral 25 premiér. Na konte má však aj viac ako 100 koncertov a vystúpení na Slovensku i v zahraničí - Rakúsku, Nemecku, Ukrajine, Chorvátskou, Poľsku, Česku či v Kazachstane. Spolupracuje tiež so známymi hudobníkmi a interpretmi. „S Ľubicou Čekovskou sme vydali CD Čuješ, brat môj..., spievali s nami aj členovia Opery SND,“ prezrádza. Na koncerte k 50. výročiu vzniku súboru, ktorý bude 29. júna 2022 vo Veľkej sále Domu kultúry Ružinov, pod dirigentskou taktovkou Ladislava Sabolčáka vystúpi aj operný spevák Richard Šveda. Svoje majstrovstvo chceli verejnosti ukázať už vlani, pre pandémiu museli však počkať. Vstup na koncert je zdarma.

 

Vydanie: Jún 2022