Spomienka na hrdinu: Vznikne park Alfréda Wetzlera

Poslanci mestského zastupiteľstva schválili pomenovanie parku na križovatke Ružinovskej a Tomášikovej ulice po jednej z najvýznamnejších, ale zároveň najprehliadanejších osobností našich novodobých dejín – Alfrédovi Wetzlerovi. Ten v roku 1944 spolu s Rudolfom Vrbom utiekli z koncentračného tábora v Osvienčime a spísali správu o jeho fungovaní, ktorá zachránila životy státisícov ľudí.

Prečo práve Ružinov a prečo práve Alfréd Wetzler? Celé roky pracoval tento výnimočný hrdina práve v Knižnici Ružinov. „Hovorili sme mu ujo Fredo. Dlho som vôbec nevedela, že je to on. Až keď som raz uvidela na jeho ruke vytetované číslo...,“ povedala pri minuloročnom udeľovaní ružinovského ocenenia čestného občana bývalá riaditeľka knižnice Darina Horáková. „Bol veľmi skromný, tichý a rozvážny. Nikdy nehovoril o pomste ani o nenávisti. Mal úžasný zmysel pre humor, nikdy na druhých nereagoval podráždene. Ale hlavne... nepovažoval sa za hrdinu.“

Osvienčim sa stal symbolom hrôz druhej svetovej vojny, kde prišlo o život viac ako milión nevinných ľudí – viac ako milión osudov, každý iný a jedinečný. Pravdepodobne už o niekoľko mesiacov príde do kín aj nový film režiséra Petra Bebjaka Správa, ktorý je nakrútený na motívy autobiografickej knihy Alfréda Wetzlera „Čo Dante nevidel.“ Hovorí aj o tom, že útek nebol najťažšou časťou - najťažšie bolo presvedčiť ľudí vonku o hrôzach, ktoré sa tam diali.

Ako opísali vo svojej správe príchod do koncentračného tábora? „Boli sme zavedení do veľkého baraku, kde na jednej jeho strane sme odovzdali všetku našu batožinu a na druhej strane baraku sme sa vyzliekli úplne donaha a nechali tam i cennosti. Nahí sme potom prešli do vedľajšieho baraku, kde nám oholili hlavy, telá a dezinfikovali nás lyzolom. Pri východe dostal každý muž číslo, ktoré začínali od čísla 28 600 a pokračovali priebežne ďalej. S týmto číslom v dlani sme boli nahnaní do tretieho baraku, kde sa konala registrácia. Pozostávala z vytetovania prideleného čísla z druhého baraku na ľavú stranu hrude. Sprevádzala to vykonávaná brutalita, pričom mnohí z nás omdleli. Zaregistrovali tiež naše osobné údaje. Potom nás v skupinách po 100 odviedli do pivnice a následne do baraku, kde sme dostali pruhované väzenské šaty a dreváky. Trvalo to do 10 dopoludnia. Popoludní nám opäť vzali väzenské oblečenie a nahradili ho roztrhanými a špinavými ruskými vojenskými uniformami. Takto vybavení sme odpochodovali do Brzezinky.“ A to bol len začiatok...

Pomenovaním parku po Alfrédovi Wetzlerovi si chcú Ružinov a Bratislava uctiť pamiatku tohto hrdinu. Rozhodne neostane len oploteným výbehom pre psov ako ho vidíme dnes. Naopak. Bude súčasťou zeleného bulváru pozdĺž Ružinovskej ulice a práve v tomto parku pred Paneurópskou vysokou školou nájdu návštevníci desiatky nových stromov, oddychové zóny s lavičkami, altánkom, pitnými fontánkami a malým amfiteátrom. Práce na parku sa spomalili kvôli súčasnej kríze, ale v dohľadnej dobe budú pokračovať. Zatiaľ vám ponúkame malú ochutnávku z projektu oceňovaného architekta Braňa Kaliského.

 

Vydanie: Jún 2020