Stavebná legislatíva: ZMOS a Únia miest u prezidentky

Návrhy novej stavebnej legislatívy vyvolali obrovskú vlnu odporu miest a obcí na celom Slovensku. Súčasťou delegácie Únie miest Slovenska a Združenia miest a obcí Slovenska, ktorú prijala prezidentka Zuzana Čaputová, bol aj starosta Martin Chren.

Návrhy sú podľa zástupcov samospráv nastavené jednostranne v prospech developerov a najmä pripravujú bežných ľudí o možnosti brániť svoje práva pri akejkoľvek výstavbe v ich susedstve.

„Na potrebe novej stavebnej legislatívy sa zhodujú asi všetci,“ uviedla Zuzana Čaputová. „Zrýchliť a zjednodušiť povoľovacie procesy v stavebnom a územno-plánovacom konaní je legitímny cieľ, avšak nová legislatíva, ktorú do medzirezortného pripomienkovacieho konania predložil podpredseda vlády Štefan Holý, vyvoláva u samospráv viaceré pochybnosti. Vyhodnotenie asi štyritisíc pripomienok k obidvom stavebným zákonom budem pozorne sledovať, aby nová stavebná legislatíva v maximálnej miere sledovala verejný záujem.“

„Dnes už v podstate okrem jedného združenia bratislavských developerov nie je nikto, kto by Holého stavebný zákon považoval za prijateľný - dôkazom je, že voči nemu bolo vznesených takmer 4700 výhrad a pripomienok. Jedinou možnosťou je tento návrh stiahnuť a roztrhať. Ako ZMOS pripravíme vlastný návrh novely stavebného zákona, lebo pravdou je, že zrýchliť a zjednodušiť konania naozaj treba. Nie však na úkor práv občanov,“ povedal po stretnutí s hlavou štátu starosta Martin Chren.

V čase uzávierky Ružinovského Echa bola zverejnená informácia, že podpredseda vlády by mal predložiť návrhy zákonov do pripomienkového konania prepracované a nanovo.

 

Vydanie: Júl - August 2021