Stop vandalom!

Vandali sa nezastavia pred ničím. Naposledy si vzali „na mušku“ areál Základnej školy Kulíškova. Zaútočili tam opakovane počas niekoľkých dní.

ZŠ Kulíškova sa roky snaží zveľaďovať svoj areál. To je jeden z dôvodov, prečo sa v minulosti združenie rodičov stalo úspešným žiadateľom o grant z rozpočtu Ružinova. Zo získaných peňazí postupne revitalizovalo pozemok, ktorý slúži nielen školákom, ale aj verejnosti. Jeho mimoriadne obľúbenou súčasťou bolo „posedenie pod čerešňou“. A práve to lákalo nielen ľudí, ktorí na tomto mieste radi relaxovali, ale aj vandalov. Počas jedného marcového víkendu čakalo školákov nemilé prekvapenie. V pondelok našli altánok so sedením zdemolovaný. Vedenie školy, učitelia aj samotní žiaci len krútili hlavami. „V našom areáli sme mali nevítanú návštevu. Predpokladáme, že to urobili mládežníci, lebo rozumovo zdatný či už dospelý alebo mladý človek by toto neurobil. Môžu to byť „teenageri" z okolia, pretože rozbité a poprehadzované veci sú výčinom alkoholu, drog alebo zlej rodinnej výchovy,“ myslí si riaditeľka ZŠ Kulíškova Antónia Snehotová. Vandali tak zničili prácu, ktorá bola príkladným výsledkom spolupráce rodičov, žiakov školy a učiteľov. Spoločnými silami postupne zveľaďovali areál, najčastejšie formou brigád. Práve tá ich zrejme neminie ani tentoraz.

VANDALI ÚTOČILI OPAKOVANE

Marec 2017. Toto obdobie sa zapíše do čiernej kroniky školy. „Posedenie pod čerešňou“ sa stalo terčom vandalov trikrát. Agresivita ich skutkov sa pritom stupňovala. Dnes je altánok poškodený natoľko, že je ohrozená jeho stabilita i fungovanie. „Vandali doslova zničili úsilie MČ BA-Ružinov. V rámci grantu sme dostali na to 5000 eur. Rodičovské združenie zabezpečilo montáž ako oddychovú zónu. Rodičia s deťmi sem chodili v popoludňajšom čase počas víkendov, deti tu oslavovali svoje meniny, narodeniny, robili sa tu podujatia školy. Inými slovami, bolo to spoločenské miesto našej školy. Som veľmi nešťastná,“ pokračuje riaditeľka školy. Paradoxne, jedinečné miesto sa stalo terčom vandalov už opakovane. V minulosti odlomili striešku altánku, tentoraz poprehadzovali sedenie a rozniesli ho po areáli. Jedna časť sa ocitla dokonca na neďalekom pieskovisku. Zo spodného opevnenia povytŕhali dva posedy a roztrhali plátno darcu, ktorý pomáhal zveľadiť športový areál. Neskôr sa na jednom z drevených stolov objavili známky po ohni a pribudli graffity zo spodnej strany striešky. To už išlo o ďalší marcový útok. Vandali svoje „dielo“ zakončili nakoniec totálnym zdemolovaním sedenia, ktoré zlomili v niekoľkých častiach. Vedenie školy už po prvom útoku kontaktovalo políciu. „Hliadka pri zákroku postupuje v zmysle zákona. To znamená, že zakročí proti mladistvým, ale všetko sa odvíja od výšky škody. Majiteľ ju musí vyčísliť. Keď výška škody presahuje určitú hranicu, tak sa to postupuje na prejednanie už nie priestupku, ale trestného činu. Avšak, v prípade mladistvých nie je žiadny postih, zodpovedajú za nich rodičia. Všetko teda ide na vrub rodičov,“ približuje veliteľ MsP Bratislava II Jaroslav Tuleja. „Ide o opakované a zámerné vandalstvo. Podľa mňa sa ani prehrešky neplnoletých nesmú tolerovať. Tomuto nechápem v tomto štáte,“ tvrdí riaditeľka školy Antónia Snehotová. Ako dopadne osud posedenia v areály školy, ukáže čas. V rukách to má nielen polícia, ale aj učitelia, rodičia a školáci, ktorí musia spojiť sily, aby upratali skazu po výtržníkoch.

Veronika Vasilková

Foto: autorka

 

 

Fotogaléria: 
Vydanie: Apríl 2017