Štrkovec: Pozemky už patria Ružinovu

Areál hier Radosť na Štrkovci pozná asi každý, kto vyrastal v Ružinove. Stojí na pozemkoch, ktoré ešte donedávna patrili ministerstvu vnútra, a tak mestská časť nemala možnosť rekonštruovať ho. Teraz sa situácia zmenila a aj keď to trvalo dlho, v súčasnosti už patrí našej mestskej časti. Tento priestor bude slúžiť všetkým obyvateľom.

Areál hier na Štrkovci je našim najväčším detským ihriskom, avšak po desaťročiach je už v dosť zlom technickom stave. Napriek tomu ešte donedávna do jeho obnovy nemohla mestská časť investovať. Pozemky pod ním Ružinovu totiž nepatrili. Pozemok v hodnote 6-miliónov eur patril ministerstvu vnútra, avšak teraz sa situácia zmenila.

Len krátko pred uzávierkou tohto čísla Ružinovského Echa sa zápisom do katastra novým oficiálnym majiteľom pozemkov stal Ružinov. Nebol to však rýchly ani ľahký boj. Rokovania sa začali pred vyše piatimi rokmi. Desiatky stretnutí, emailov, telefonátov. To všetko malo napokon zmysel. Koncom minulého roka sa veci posunuli, rokovania uzavreli a dohoda bola po dlhých rokoch konečne na stole. Ani tým však nebol prevod uzatvorený. Na rad prišlo schvaľovanie na miestnom zastupiteľstve. To povedalo áno, zámer odobrilo, až napokon prišiel posledný administratívny krok, zápis do katastra.

Treba však pripomenúť, že to nebolo zadarmo. Rezort pozemky Ružinovu nedaroval, ale odpredal, poskytol však zľavu 90 percent zo znaleckej ceny. Mestská časť tak za zlomok ceny získala pozemky, na ktoré si brúsili zuby mnohí developeri. Stavať sa v tejto lokalite nebude. Garantuje to aj samotná zmluva s ministerstvom, kde sa jednoznačne hovorí o tom, minimálne nasledujúcich desať rokov musí byť priestor využívaný ako verejný priestor na oddych.

Čo bude s areálom ďalej? Neplánovaný škrt cez rozpočet mestskej časti urobil samotný parlament. Schválenými zákonmi z posledných týždňov zobral samosprávam obrovskú sumu príjmov. S rekonštrukciou ihriska a vlastne celého areálu to teda nebude také jednoduché. Prípravné práce sú však už naplánované a zabojujeme aj o prostriedky z európskych fondov.

Krásne detské ihrisko, pekné športoviská, príjemné gastro prevádzky sú presne to, čo si tento priestor zaslúži. Nápadov na vylepšenie je už teraz veľa. Vzniknúť by tu mohol minibazén, alebo prekrytá časť detského ihriska, ktorá by mohla fungovať aj v zimných mesiacoch. Tak, aby priestor slúžil čo najväčšiemu počtu Ružinovčanov. 

 

Vydanie: Júl - August 2022