Štrkovecké jazero: Chráňme prírodu...ale naozaj!

Zviera nie je vec. Nie je to hračka na rozptýlenie detí alebo dospelých. Okolo Štrkoveckého jazera máme desiatky tabuliek, ktoré hovoria o tom, ako sa máme a ako nemáme správať – nehádzať kamene, nepúšťať psy do vody alebo nekŕmiť voľne žijúce zvieratá. Napriek tomu tam vidíme denne desiatky ľudí, ktorí tieto nariadenia ostentatívne porušujú.

„Podpisujeme petície, na profilové fotky si pridávame označenia, že „zviera nie je vec“, ale keď vidíme v jazere kačky alebo labute, hneď vytiahneme kus chleba a necháme deti, aby ich kŕmili. Čo tam po tom, že médiá a sociálne siete sú plné inštrukcií o tom, že to robiť nemáme. Hlavne, že je dieťa pár minút spokojné. Takýchto pravidiel je milión, no a čo, že ho poruším, veď nie som jediná.“

Toto je len malá ukážka toho, ako vyzerajú diskusie pod článkami, ktoré vysvetľujú, prečo nemáme voľne žijúce zvieratá kŕmiť potravou určenou pre ľudí a najmä nie pečivom, čo sa deje najčastejšie. A ukazujú, ako máme, alebo skôr nemáme, úctu k dodržiavaniu pravidiel.

Na obrázku vidíme, ako môže dopadnúť zviera, ktoré pre svoj „dobrý pocit“ počas prechádzok popri rieke alebo jazere kŕmime kúskami pečiva. Tomu, čo vidíte, sa hovorí „anjelské krídla“. Napriek mimoriadne romantickému názvu nejde o nič príjemné. Ochorenie sa prejavuje deformáciou krídel, ktorá im spôsobuje vážne problémy pri lietaní. Vyvoláva ju práve nedostatok živín v strave. Navyše nespotrebovaný mazľavý chlieb okrem hromadenia zlých živín spôsobuje aj nežiadúci nárast rias a šírenie chorôb.

 

Vydanie: Marec 2021