Sviatky našich štvornohých kamarátov: Ako im dopriať, ale neuškodiť

Najkrajšie sviatky roka sa blížia míľovými krokmi. Vianoce však nebudú dňami hojnosti len pre nás, ľudí. Dopriať chceme aj svojim zvieracím miláčikom. Viete však, čím im môžete viac uškodiť ako ulahodiť? A ako sa postarať o ich bezpečie, keď počas sviatkov búchajú petardy?

Počas Vianoce máme všetci na stole rôzne pochúťky. Aj švornohému členovi rodiny dovolíme akosi viac – motá sa nám pod nohami a občas mu doprajeme dobrôtku, na ktorej si sami pochutnávame. Viete však, že takýmto konaním môžete napáchať veľa škody, domácemu miláčikovi spôsobiť veľké zdravotné ťažkosti, ktoré si môžu až vyžiadať návštevu veterinára? Čo by sme teda mali odoprieť štvornohým miláčikom, aby sme počas sviatkov nevyrobili problém?

Čokoláda - sladká otrava

Psíčkari tú vetu poznajú - čokoláda je pre psíka jed. Práve čokoláda je podľa odborníkov najčastejšou ľudskou potravou, ktorá spôsobuje psíkom zdravotné problémy. Teobromín sa z orgamizmu zvierat vylučuje len veľmi ťažko. Vysoký obsah tukov v čokoláde môže zase porušiť funkciu pankreasu a pri častom „mňamkaní“ dochádza k poruchám srdcového rytmu.

Kosti

Prvou zásadou je pamätať na to, že varené kosti sú krehké a ľahko sa lámu, môže teda poškodiť žalúdok alebo črevá. Starším zvieratám môžu kosti spôsobiť zápchu. Pes je doslova „zabetónovaný“, v tom najhoršom prípade môže hynúť v ukrutných bolestiach.

Kysnuté cesto

V žalúdku psov je totiž ideálne prostredie na to, aby sa tam množili kvasinky a tak neželaným následkom môže byť, že sa im môže zväčšiť žalúdok a znížiť prietok krvi. Navyše množiace sa kvasinky vytvárajú alkohol, psík tak môže začať zvracať, mať zlú koordináciu alebo aj dezorientáciu.

Medzi nevhodné potraviny patrí aj hrozno, avokádo, cesnak, cibuľa, orechy, mandle, káva, zemiaky, soľ, huby, mliečne výrobky, surové bielko z vajíčka, muškátový oriešok a mliečne výrobky s vysokým obsahom tuku.

Ako ochrániť zviera pred hlukom z osláv?

Kým my ľudia oslavujeme, pre naše zvieratá je to stres a strach, ich sluch je totiž omnoho citlivejší. Práve v takýchto situáciách je však možné podať im špeciálne prípravky na upokojenie. Určite vám poradí váš veterinár, ktorý vášho miláčika dôkladne pozná.

Žiadny prípravok však nenahradí váš čas, trpezlivosť, výchovu a výcvik. Nezabudnite však svojmu zvieraciemu miláčikovi počas osláv Nového roka zabezpečiť čo najpokojnejšie prostredie. Vyvenčite ho o niečo skôr, unavený tak Silvester možno aj prespí, alebo jeho reakcia nebude aspoň tak silná.

Tému sme pripravili v spolupráci s veterinárnou klinikou SpektraVet.

 

Vydanie: December 22 - Január 23