Symfónia umenia: Nezabadnuteľný koncert na novom námestí

Úchvatné, skvelé, úžasné ... Po koncerte Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu, Bratislavského chlapčenského zboru a Slovenského filharmonického zboru sa ozývali len tie najkrajšie hodnotenia. Aj takto veľkolepo sa slávilo 30 rokov Ružinova.

Vzrušujúce hudobné predstavenie, ktoré je oslavou lásky a života. Kantáta hudobného majstra Carla Orff - Carmina Burana zaznela pod holým nebom na novom námestí pred budovou Pradiarne 1900, ktorá sa pod vplyvom úžasných svetelných efektov stala súčasťou scény, až mal človek pocit, že sa nachádza v niektorej z úchvatných svetových operných scén.

Takmer tristo účinkujúcich

V jeden večer sa pritom na pódiu stretlo takmer tristo účinkujúcich - Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, Bratislavský chlapčenský zbor a Slovenský filharmonický zbor pod taktovkou šéfdirigenta SOSR Ondreja Lenárda. Ten patrí medzi najvýznamnejších slovenských dirigentov 20. storočia. Jeho umenie je zachytené na viac než tisícke záznamov. Ak teda doteraz niekto nemiloval vážnu hudbu, mohol si k nej aspoň nájsť cestu.

Carmina Burana sa totiž týka nás všetkých - súbor stredovekých pijáckych, ľúbostných a iných básní a piesní pochádza ešte z 11. - 13. storočia. Vyvoláva pritom zimomriavky a spôsobuje tie najpríjemnejšie emócie. V Ružinove to bolo aj vďaka sólistom, ktorými boli Andrea Vizvári, Aleš Jenis a Daniel Matoušek. Vizvári má na svojom konte vystúpenia v New Yorku, Viedni, či Montreale. Od roku 2011 je stálou hosťkou Janáčkovho divadle v Brne. Jenis sa okrem iného predstavil v Miláne aj v New Yorku. Matoušek hosťoval vo viacerých divadlách v rodnom Česku, zúčastnil sa na festivale Číne. V roku 2013 spieval svoje prvé študentské predstavenie v Janáčkových Príbehoch Líšky Bystroušky rolu Komár/ rechtor s Univerzitou Britskej Kolumbie, ako jediný Čech v obsadení.

V celom diele Carmina Burana sa pritom pretkávajú jednoduché melódie, ktoré pripomínajú kultové diela, s náročnými úsekmi či speváckymi pasážami, ktoré vás tak vtiahnu do deja, akoby ste žili v úplne inom období. A hudbe dávajú originálnu pečať. Dôkazom bol neutíchajú standing - ovation, keď sa sólisti trikrát vrátili na pódium.

Spievali aj ľudia v hľadisku

V hľadisku sedeli stovky ľudí všetkých vekových kategórií. Kým niektorí len sústredene počúvali, iní si aj spievali a podupkávali do rytmu. Príjemné ešte letné počasie dokonca vylákalo na balkóny aj obyvateľov okolitých panelákov. Pod rúškom tmy sledovali famózne predstavenie na úchvatnom námestí.

Po dokončení sa z neho stane priestor nielen pre milovníkov umenia, ale aj celé rodiny. Pokojný ostrovček oddychu v rušnom priestranstve bude už onedlho oázou pokoja a pre obyvateľov z okolia sa môže stať miestom príjemných stretnutí susedskej komunity.

Nebol jediný

Koncert orchestra nebol v Ružinove počas leta jediný. Multižánrový festival pod holým nebom priniesol okrem 30 podujatí aj umenie z výtvarných ateliérov či divadelných dosiek.

Ako posledný koncert symfonici hrali Abbu & Queen – tiež na námestí Pred pradiarňou 1900. Pokojný nedeľný večer sa takmer v polovici septembra zmenil na oslavu hudby a života. Posilnení zborom Lúčnice aj dievčenským zborom rozhlasu priniesli do Ružinova radosť. Koncert bol jedinečný tým, že zaznel len jedenkrát, skladby boli pre orchester zaranžované len pre jeho účel a ktovie, či sa ešte niekedy zopakuje. Pre pandemické opatrenia sa však mohlo na koncerte zúčastniť iba tisíc ľudí.

Od tých, ktorí koncert videli a počuli, zaznievali len samé superlatívy. „Včera to bolo krásne, skvelé, perfektné, silné, paráááádne! A Bohemian Rhapsody – finále grande! Ďakujem každému, kto sa na tom podieľal, lebo výsledok bol dokonalou synergiou,“ napísal jeden z divákov na sociálnej sieti. „Včerajší koncert bol neskutočný zážitok... Neuveriteľné, čo sa vám podarilo zrealizovať... z tej energie ktorá tam k nám prišla, budem čerpať ešte dlho,“ dodal ďalší.

Ozvali sa však aj tí, ktorí na koncerte neboli. Aj tak ho však na základe nahrávok, ktoré kolovali na sociálnych sieťach, hodnotili ako výborný. Navyše s nádejou, že sa niečo podobné podarí znova zorganizovať. Veríme, že postupne si predstavíme širokú paletu žánrov, formátov a tém, aby si na svoje prišiel každý Ružinovčan alebo návštevník Ružinova.

Kultúrny Ružinov

Ožili však viaceré miesta v Ružinove. 30 koncertov, akcií či kultúrnych podujatí si užili doslova tisíce z vás po celom Ružinove - na Štrkovci, Trnávke, Ostredkoch, Trávnikoch. Nezameniteľnú atmosféru mal koncert Vivaldiho Štyroch ročných období, pre ktorý sa podarilo sprístupniť záhradu prievozského kaštieľa. Famózny bol tiež – podľa ohlasov – čitateľov aj kinokoncert na Štrkovci – Obchod na korze. Ten ako prvý česko – slovenský film získal Oscara za najlepší cudzojazyčný film v roku 1966.

Na spojenie minulosti s prítomnosťou sa prišli pozrieť všetky vekové kategórie, ktoré si z premietania odniesli nezabudnuteľný zážitok.

Vďaka festivalu Symfónia umenia sa Ružinov tento rok stal naozaj centrom kultúrneho života v Bratislave. Koncerty a iné podujatia ľudia nielen z našej mestskej časti. Ružinov tak oslávil svoje 30. výročie vzniku skutočne veľkolepo. Počas festivalu vystúpilo celkovo viac ako 500 umelcov. Mnohí z nich pritom pôsobia v najznámejších operných domoch či orchestroch.

„Vy, Ružinovčania, ste za posledné dva týždne ukázali, že máte záujem aj o ozajstné umenie a kultúru, a že naše snaženie sa oplatí a stretne sa so skvelým prijatím. Mám z toho veľkú radosť a zasa raz som hrdý, že som Ružinovčan,“ dodal na záver starosta Martin Chren.

Foto: Dominik Kurina a Martin Figura

 

Vydanie: Október 2021